HomePILNE

Syryjska armia: Przejęliśmy Aleppo

Syryjska armia: Przejęliśmy Aleppo

Syryjskie wojsko poinformowało, że przejęło całkowitą kontrolę nad Aleppo. W oświadczeniu wyemitowanym przez państwową telewizję wojsko zapewniło, że na terenie drugiego co do wielkości miasta Syrii “przywrócono bezpieczeństwo”. Oznacza to, że wszystkie główne miasta Syrii: Damaszek, Aleppo, Homs, Hama i Latakia są pod kontrolą władz.

Ostatnie grupy rebelianckich bojowników i ich rodzin opuściły wschodnią część miasta, która od 2012 roku pozostawała w ich rękach. Ewakuacja była wynikiem porozumienia, które zakładało, że rebelianci będą mogli opuścić miasto w zamian za oddanie kontroli nad dotychczas zajmowanymi dzielnicami. Od połowy listopada wojska Baszara al-Asada przy wsparciu Rosjan bombardowały miasto z powietrza.
Uchodźcy z miasta zostali przewiezieni do prowincji Idlib, którą kontrolują rebelianci. Wysłannik ONZ do spraw Syrii Staffan de Mistura zaapelował o wspólne wysiłki, by doprowadzić do zawieszenia broni. “Priorytetem jest teraz zawieszenie działań wojennych. Wielu Syryjczyków uciekło do Idlib, które teraz może stać się nowym Aleppo” – mówił de Mistura.
Tymczasem Rosjanie poinformowali, że od czasu, gdy we wrześniu ubiegłego roku rozpoczęli operację w Syrii po stronie wojsk prezydenta Asada, przeprowadzili niemal 19 tysięcy nalotów i zabili 35 tysięcy osób.
Syryjska wojna domowa kosztowała życie co najmniej 300 tysięcy osób. 11 milionów ludzi uciekło ze swoich domów. Większość z nich przeniosła się w inne rejony Syrii lub do sąsiednich krajów takich jak Liban, Turcja czy Jordania.

AFP/Reuter, Fot. Dreamstime.comCOMMENTS