Świnoujście: Podpisanie umowy na budowę tunelu między wyspą Uznam a wyspą Wolin

Świnoujście: Podpisanie umowy na budowę tunelu między wyspą Uznam a wyspą Wolin

Dziś władze Świnoujścia i konsorcjum PORR podpiszą umowę na budowę tunelu między wyspą Uznam a wyspą Wolin.

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz podkreśla, że dalszy rozwój miasta bez komunikacji pomiędzy brzegami jest niemożliwy. “To mieszkańcy odczuwają najbardziej niedostatki związane z przeprawami” – mówi prezydent Świnoujścia.

Konsorcjum PORR przejmuje kontrakt po tym jak w lipcu wycofała się firma Astaldi. Inwestycja w trybie “projektuj i buduj” ma zająć 4 lata. Ewentualny poślizg może więc kosztować inwestora utratę unijnych funduszy, bo w 2023 roku skończy się obecna perspektywa budżetowa. Mateusz Gdowski z PORR mówi, że prace projektowe i logistyczne już trwają.
Prace budowlane mają ruszyć za rok. Do tego czasu będzie wykonany projekt inwestycji. Na podstawie projektu ma być zbudowana też tarcza do wydrążenia tunelu. Całkowita długość inwestycji wyniesie prawie 3,5 km. W szczytowym momencie ma przy niej ma pracować nawet 1000 osób.

Do czasu wykonania inwestycji mieszkańcy Świnoujścia, których 80 procent mieszka na wyspie Uznam, z prawobrzeżnego Wolina będą się przeprawiać promem. Czekający na podpis kontrakt jest warty niemal 800 mln złotych. Większość tej kwoty ma pokryć Unia Europejska.

W dzisiejszej uroczystości weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. Początek o godzinie 10.

IAR/Marcin Jagiełowicz, NRG/ sp /kryCOMMENTS

WORDPRESS: 0