Świętokrzyskie: Wielka awantura w Platformie Obywatelskiej. O co poszło?

Świętokrzyskie: Wielka awantura w Platformie Obywatelskiej. O co poszło?

Potężny konflikt między starą gwardią działaczy Platformy Obywatelskiej, a nową frakcją w partii spod znaku stowarzyszenia Bogdana Wenty. Będzie eskalacja napięcia?

W środę z funkcji przewodniczącego PO w Kielcach zrezygnował Jarosław Machnicki. Jak ustaliło „Echo Dnia”, decyzję podjął spontanicznie po karczemnej awanturze z komisarzem partii w regionie Pawłem Zalewskim. Poszło o specjalny status w ugrupowaniu ludzi ze Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie, którego szefem jest europoseł PO Bogdan Wenta. Organizacja powstała kilka miesięcy temu i funkcjonuje z błogosławieństwem świętokrzyskiego posła oraz szefa Platformy w kraju – Grzegorza Wenty. Stowarzyszenie skupia głównie tych działaczy PO, którzy są w kontrze do byłej przewodniczącej świętokrzyskich struktur formacji – Marzeny Okły-Drewnowicz.

 

To między innymi szef partii w powiecie kieleckim Zdzisław Wrzałka oraz kielecka radna i dyrektor biura regionu PO Joanna Winiarska. – Jak kilka miesięcy temu mieliśmy kiepskie notowania, spierdzielali do Wenty przy okazji mówiąc brzydkie rzeczy na Platformę, a dziś wracają do partii jako jej gwiazdy. To chore – mówi ważna postać w kieleckiej organizacji PO. Pojawiają się spekulacje, że Paweł Zalewski rozwiąże miejskie struktury partii i powoła komisarza w osobie Joanny Winiarskiej. W biurze regionu Platformy też zaszły zmiany.

 

Z funkcji dyrektora finansowego zrezygnowała związana z Marzeną Okłą-Drewnowicz – Jolanta Fornalska. Jak się dowiadujemy, jej miejsce ma zająć pani pracująca w sekretariacie biura blisko współpracująca z Projektem Świętokrzyskie oraz Pawłem Zalewskim. W środę do ostrej wymiany zdań doszło także na spotkaniu nowego rzecznika prasowego PO Michała Gawła z szefami powiatów. Powodem awantury był wydany przewodniczącym przez Michała Gawła nakaz zakładania kont na serwisach społecznościowych.

 

– Marnie to wygląda. Ludzie są wkurzeni. Powiedzieli, że to rzucą i zrezygnują z funkcji – mówi osoba z władz regionalnych PO. Joanna Winiarska i Michał Gaweł nie chcą komentować naszych informacji. Oboje odsyłają do Pawła Zalewskiego. Komisarz PO w regionie zaprzecza, by na którymkolwiek ze spotkań była zła atmosfera. – Wszędzie mam bardzo pozytywne wrażenie strony członków, którzy chcą pracować – mówi Paweł Zalewski. Jak podkreśla, liderzy PO z Kielc podjęli rozmowy, których celem jest wyłonienie nowego szefa struktur. Paweł Zalewski zaznacza, że w świętokrzyskiej Platformie nie istnieją frakcje Wenty, Gierady czy kogokolwiek innego. – Jeżeli ktoś myśli kategoriami frakcyjnymi, ogranicza zakres oddziaływania PO. Nie można tego robić. Jestem patriotą Platformy i opowiadam się za tym, by łączyć, i łączę. Taki jest mój cel – mówi Paweł Zalewski.

 

– Platforma chce dziś spełniać rolę partii zrzeszającej różne organizacje. Jest w niej miejsce także dla Projektu Świętokrzyskie, ale jako partia zapraszamy środowiska obywatelskie do współpracy, dlatego nie wyobrażam sobie mówienia o przejęciu – zaznacza poseł Artur Gierada.

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0