HomeŚwiętokrzyskie

Świętokrzyskie: Nocna Ekstremalna Droga Krzyżowa na Święty Krzyż

Świętokrzyskie: Nocna Ekstremalna Droga Krzyżowa na Święty Krzyż

Już po raz czwarty pielgrzymi ze Starachowic wyruszą na Ekstremalną Drogę Krzyżową na Święty Krzyż w nocy z 16 na 17 marca.

Do udziału w tej niezwykłej wyprawie zachęca ksiądz Damian Spiżewski z Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. – To wyjątkowa pielgrzymka dla osób wierzących, ale też poszukujących wiary. Dla osób lubiących aktywność fizyczną i gotowych zmierzyć się z naturą w specyficznych warunkach nocnych, wręcz ekstremalnych. Taka wyprawa pomoże nam jeszcze bardziej poznać siebie i wręcz fizycznie zbliżyć się do Jezusa. To zupełnie inne przeżycie, niż przejście Drogi Krzyżowej między ławkami w kościele.

 

Cztery lata temu wyruszyło 16 osób, w ubiegłym roku już 320, w tym wiele spoza naszego powiatu. W tym samym czasie wyruszają ludzie na 600 tras w kilkunastu krajach! Zalecamy pokonywanie szlaku w samotności, jednak noc ma swoje prawa. Można więc łączyć się w grupy do 10 osób, ale obowiązuje reguła milczenia. Organizatorzy proponują w tym roku trzy trasy o różnych stopniach trudności: Trasa Zielona imienia Świętego Brata Alberta, liczy 31 km i kończy się podejściem Drogą Królewską. Trasa Niebieska imienia Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki liczy 38 km i również kończy się Drogą Królewską. Trasa Czarna imienia Sługi Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego liczy 43 km a do klasztoru dochodzi się drogą asfaltową. Uczestnicy wyruszają 16 marca spod Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

Każdy sam ocenia jak dużo czasu zajmie mu przejście wybraną trasą, aby następnego dnia o godzinie 6 zakończyć Drogę na mszy w klasztorze na Świętym Krzyżu. Dla chętnych organizowany jest powrót autokarami. Deklarację przejścia zgłaszamy do niedzieli 11 marca w Starachowicach: w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy (osiedle Wanacja), Najświętszego Serca Jezusowego (osiedle Majówka), Wszystkich Świętych (ulica Radomska), Świętej Trójcy (w Rynku) i Świętego Judy Tadeusza (osiedle Trzech Krzyży). Spotkanie organizacyjne w niedzielę 11 marca o godzinie 19 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 COMMENTS