HomePOLSKA

Święto Wojska Polskiego. “Chcemy dziękować Bogu za żołnierzy, którzy pokonali bolszewików w 1920 roku”

Święto Wojska Polskiego. “Chcemy dziękować Bogu za żołnierzy, którzy pokonali bolszewików w 1920 roku”

Mszą świętą w intencji ojczyzny sprawowaną w kościele garnizonowym pod wezwaniem świętego Kazimierza Królewicza w Katowicach rozpoczęły się główne uroczystości centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego. W nabożeństwie wzięli udział prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski, szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz inni przedstawiciele władz.

W dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święta Wojska Polskiego biskup polowy Józef Guzdek podkreślił w homilii znaczenie Bitwy Warszawskiej dla polskiej historii. “Pamiętając o Cudzie nad Wisłą chcemy dziękować Bogu za wspaniałych dowódców i żołnierzy, którzy w 1920 roku pokonali armię bolszewicką na przedmieściach naszej stolicy” – powiedział biskup polowy.
“Dziś – w setną rocznicę wybuchu pierwszego powstania śląskiego – pragniemy przypomnieć śląskie zrywy niepodległościowe i oddać hołd mieszkańcom tego regionu, którzy przyczynili się do cudu nad Rawą” – mówił hierarcha. Podkreślił, że inkubatorem idei wolności i patriotyzmu były rodzina i Kościół. “Gen wolności i polskości przekazywany był z pokolenia na pokolenie w rodzinach” – dodał. Bp Józef Guzdek przywołał w tym kontekście postać Wojciecha Korfantego – “jednego z najwybitniejszych orędowników przyłączenia Śląska do Polski”. Przypomniał, że wartości polskie i chrześcijańskie wyniósł z domu, a gdy pojawiła się szansa na przyłączenie Górnego Śląska do odrodzonej Polski, zaangażował się w działania dyplomatyczne i propolską agitację w czasie plebiscytu, a ostatecznie stanął na czele powstańczego zrywu.
Hierarcha powiedział, że na Śląsku szczególnie trzeba dziękować Bogu za “święte rodziny i wielu wspaniałych duszpasterzy, którzy uczyli miłości Boga i ojczyzny – na przykład prymasa Polski Augusta Hlonda i biskupa polowego w czasie wojny, Józefa Gawlinę. Zaznaczył, że w czasach zniewolenia katolickie świątynie były jedyną przestrzenią wolności.
Biskup polowy mówił też o żołnierzach, którzy obecnie służą w Wojsku Polskim. “Obejmujemy miłością i modlitwą żołnierzy, którzy pod biało-czerwoną flagą służą sprawie pokoju i bezpieczeństwa w kraju i na misjach zagranicznych. Doceniamy ich poświęcenie i dziękujemy za patriotyczne postawy” – dodał.
W tym roku centralne obchody Święta Wojska Polskiego odbywają się w Katowicach – w związku z setną rocznicą wybuchu pierwszego powstania śląskiego. O 14.00 w mieście rozpocznie się defilada wojskowa.

 

**

 

Prezydent Andrzej Duda w czasie obchodów Święta Wojska Polskiego w Katowicach wręczył nominacje generalskie i odznaczenia państwowe.

Nominację na stopień generała dywizji odebrali dowódca Centrum Operacji Lądowych gen. bryg. Sławomir Kowalski i dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Krzysztof Radomski. Prezydent Andrzej Duda wręczył też nominacje na stopień generała brygady zastępcy dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej pułkownikowi Arturowi Jakubczykowi oraz dowódcy 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego pułkownikowi Krzysztofowi Walczakowi. Nominację na stopień kontradmirała odebrał dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Piotr Nieć. W czasie uroczystości przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego prezydent wręczył również odznaczenia żołnierzom, który wyróżnili się na służbie, a także osobom zasłużonym dla Śląska.
W trakcie przemówienia po wręczeniu nominacji generalskich w Katowicach podkreślił, że państwo nie zapomni o tych, którzy zginęli na służbie Polsce. Zapewnił, że jako prezydent nigdy nie podpisze ustawy “godzącej w to, co otrzymują ci, którzy służyli Rzeczpospolitej, oraz ci, którzy po nich pozostali”. Dodał, że nie ma żadnych planów dotyczących obniżenia takich uposażeń.
Prezydent podziękował też wszystkim byłym i czynnym żołnierzom Wojska Polskiego oraz wdowom i sierotom po nich. W dniu Święta Wojska Polskiego podkreślił, że służba dla ojczyzny często oznacza czas odebrany rodzinie wojskowego i ryzyko dla życia i zdrowia żołnierza.
Wcześniej Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem Powstańców Śląskich i wziął udział w mszy w intencji ojczyzny w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza. O 14.00 w Katowicach rozpocznie się defilada wojskowa.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/md/hm/kj

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/hm/kjCOMMENTS