12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Święto polskiej literatury! „Balladyna” będzie dziś czytana na całym świecie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński rozpoczął w Warszawie doroczną akcję Narodowe Czytanie 2020. W tym roku czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego organizowane jest w ponad tysiącu trzystu miejscach w kraju i za granicą.

Inaugurując akcję minister Gliński powiedział, że czytanie zaspokaja wiele potrzeb człowieka. „Czytanie jest jak chleb powszedni, czytanie jest jak picie wody u źródła, czytanie jest jak oranie pola na przyszłe plony, jak wycieczka w góry w piękny słoneczny dzień. Czytanie to zaspakajanie potrzeb podstawowych i zaspakajanie potrzeb samorealizacyjnych, kreacyjnych, poznawczych” – mówił minister Gliński dodając, że czytanie wyposaża ludzi w niezbędne do życia umiejętności.
Podkreślił jednocześnie, że akcje promujące czytanie utrzymują poziom czytelnictwa w Polsce na stałym poziomie około 40 procent ludzi, którzy regularnie czytają książki. Na realizowany od pięciu lat programu rozwoju czytelnictwa przekazywane jest 500 milionów złotych rocznie w latach poprzednich, a od przyszłego roku ta suma wzrośnie do 700 milionów. W ramach programu przeprowadzono poważne inwestycje dwustu dwudziestu trzech bibliotekach w małych miastach i na wsi.Szef resortu kultury dodał, że ze środków budżetowych kupowane są miliony książek do bibliotek publicznych oraz szkolnych i pedagogicznych.
Narodowe Czytanie to akcja promująca czytelnictwo i przypominająca najważniejsze dzieła literatury polskiej, organizowana jest w całej Polsce i poza jej granicami. W tym roku lekturą jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego, zaliczana do kanonu dramatów romantycznych.

Prezydent Andrzej Duda skierował‚ specjalne przesłanie, w którym zachęca do udziału w akcji, która została zainicjowana w roku 2012 wspaniałą lekturę „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieła Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Źeromskiego i – w ubiegłym roku – polskie nowele.

IAR

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520