9.8 C
czwartek, 28 marca, 2024

Świetni biało-czerwoni przed ME w Berlinie [PODSUMOWANIE PUCHARU ŚWIATA]

Pierwszy lekkoatletyczny Puchar Świata już za nami. Polacy z liczbą 162 punktów zajęli drugie miejsce, ulegając jedynie ekipie Stanów Zjednoczonych.

Puchar Świata w Londynie miał być imprezą poprzedzającą tegoroczne mistrzostwa Europy, które już za niecały miesiąc zawitają na berliński Stadion Olimpijski. Wydarzenie było podzielone na dwa dni – sobotę i niedzielę 14 oraz 15 lipca, w trakcie których zawodnicy zmierzyli się ze sobą w 34 różnych konkurencjach. Wśród ośmiu ekip z całego świata nie zabrakło Polaków. Po pierwszym dniu zmagań nasi uplasowali się na trzeciej pozycji razem z reprezentacją Jamajki. Starty rozpoczęto od konkursu rzutu młotem. Anita Włodarczyk zaprezentowała się świetnie, rzucając najdalej na świecie w tym sezonie – 78,74 m. Nie dała rywalkom szans na złoto i pokazała, że jej forma na Berlin może być dla innych sporym zagrożeniem. Tego dnia do startu stanęli też nasi biegacze. Adam Kszczot w dystansie na 800 m zajął drugie miejsce, ulegając jedynie Amerykanowi Claytonowi Murphy’emu. Za to bieg na 1500 m wygrała Sofia Ennaoui. W trójskoku niezwyciężony okazał się Karol Hoffmann, który pokonał silnego konkurenta, również Amerykanina – Donalda Scotta. Występ Hoffmanna był z pewnością największą niespodzianką sobotniego wieczoru. Niedziela jeszcze bardziej szczęśliwa dla Polaków Drugiego dnia do walki o kolejne punkty dla polskiej reprezentacji stanęli między innymi Adam Nowicki i Marcin Lewandowski. Obaj zajęli pierwsze miejsca w swoich konkurencjach. W konkursie rzutu młotem Nowicki zaliczył tylko jedną z czterech prób, jednak rzucając 77,94 m pewnie pokonał swoich konkurentów. Dużym rozczarowaniem był występ Piotra Liska. Tyczkarz miał od początku problem, żeby zaliczyć 5,50 m. Jak zapewnia sam 25-latek, forma jeszcze nadejdzie. – Ten start od początku nie układał się po mojej myśli. Miałem spory kłopot, żeby skoczyć chociaż 5,50 m. To dla mnie bardzo słaby rezultat, bo wiem, że stać mnie bez wahania na 5,80 m. Jestem po ciężkim zgrupowaniu, więc forma jeszcze nie jest zadowalająca. Wierzę, że na mistrzostwa Europy będę dobrze przygotowany – mówił przed kamerami TVP Sport Lisek. Niedzielne zmagania świetnie rozegrał Marcin Lewandowski. W biegu na 1500 m na ostatniej prostej wyprzedził rywali i nie oddał prowadzenia już do mety. Kilka punktów dla polskiej reprezentacji zdobyli też Patryk Dobek, który był drugi w biegu na 400 m przez płotki, Marcin Krukowski w rzucie oszczepem (też drugi) oraz Paulina Guba, która zakończyła rywalizację w pchnięciu kulą na drugiej pozycji. Trzecie miejsce w trójskoku wywalczyła Anna Jagaciak-Michalska. Po dwóch dniach Polacy zdobyli 162 punkty, ulegając jedynie Amerykanom. Puchar Świata pokazał, że Polacy, choć jeszcze nie w pełni sił, będą w stanie powalczyć o najwyższe miejsca w nadchodzących mistrzostwach Europy. Berlin przywita lekkoatletów już 7 sierpnia, do tego czasu wielu naszych reprezentantów pojedzie na obozy przygotowawcze, aby dokonać ostatnich szlifów. Poprzednie ME w Amsterdamie były bardzo udane dla Polaków, razem zdobyli 12 krążków i zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej.