HomePOLSKA

Święta Bożego Narodzenia. Wigilia do 5 osób? Projekt rozporządzenia budzi wątpliwości

Święta Bożego Narodzenia. Wigilia do 5 osób? Projekt rozporządzenia budzi wątpliwości

– Chcę zaapelować, by w święta odbyły się spotkania w gronie małych rodzin, by nie przemieszczać się między miastami – powiedział na sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Następnie na oficjalnej stronie gov.pl przedstawiono projekt rozporządzenia, z którego wynika, że tegoroczne święta będzie można spędzać w gronie maksymalnie pięciu osób.

Wigilijne spotkanie jedynie do 5 osób?

W opublikowanym na stronie gov.pl Rozporządzeniu Rady Ministrów można znaleźć informacje, według których od 28 listopada do 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania większych zgromadzeń. Jak podkreślono:

    • maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 5;
    • odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

Dotyczy to także imprez organizowanych w domu – z udziałem maksymalnie 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

Święta Bożego Narodzenia to test dla wszystkich

Jak podkreśla wicepremier Jarosław Gowin, te święta to czas nadziei, ale też test, od którego będzie zależeć, ile polskich firm przetrwa, jak również ile rodzin uniknie dramatu utraty miejsc pracy.

– Przed nami są te najważniejsze dla Polaków w trakcie roku święta – święta Bożego Narodzenia. Powinniśmy je spędzić wśród tych, którzy rzeczywiście są najbliżsi z najbliższych. (…) Tym razem musimy się poświęcić dla dobra własnego i reszty społeczeństwa. Rząd i eksperci przewidują, że po świętach powinien nastąpić etap stabilizacji. – W momencie spadku liczby zachorowań, wrócimy do podziału na strefy: czerwoną – powiaty z najwyższą liczbą chorych, żółtą i zieloną – powiaty z najniższą liczbą chorych. Będziemy także stopniowo rozluźniać panujące restrykcje – czytamy w rządowym komunikacie.

aip

COMMENTS