21.7 C
Chicago
piątek, 14 czerwca, 2024

Światowy Dzień AIDS

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Polsce średnio 3 osoby dziennie dowiadują się, że są zakażone wirusem HIV – zwracają uwagę eksperci w obchodzonym dziś Światowym Dniu AIDS. Szacuje się, że z HIV żyje w naszym kraju około 35 tysięcy osób, nawet połowa z nich nie wie o tym i może nieświadomie zakażać.

Krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych – profesor Andrzej Horban powiedział, że chociaż wzrasta liczba wykrytych zakażeń HIV w naszym kraju, jest ona na niskim poziomie w porównaniu do Europy. W większości krajów ościennych zakażeni wirusem HIV stanowią prawie 1 procent społeczeństwa.
Dyrektor Krajowego Centrum do spraw AIDS Anna Marzec-Bogusławska powiedziała, że najwięcej osób zakaża się HIV poprzez ryzykowne kontakty seksualne. Największa grupę stanowią mężczyźni mający kontakty z mężczyznami, osoby biseksualne, sporadycznie zdarzają się zakażenia drogą dożylną wśród narkomanów.
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w ciągu 30 lat od pierwszego zachorowania na AIDS w Polsce wykryto około 21 tysięcy zakażeń wirusem HIV. Odnotowano ponad 3400 zachorowań na AIDS, a 1348 chorych zmarło.

Joanna Stankiewicz, Fot. TS

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520