4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Światowe Dni Młodzieży obaliły negatywną opinię o Polsce i Polakach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w lipcu w Krakowie, zgromadziły trzy miliony pielgrzymów z całego świata. Młodzi modlili się, spotkali się z papieżem i wypoczywali w gronie rówieśników.

Przy okazji zburzyli negatywne mity i nieporozumienia o Polsce – mówi Mateusz Werner z Narodowego Centrum Kultury. Centrum i Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przeprowadziły wśród młodych ankietę z okazji Światowych Dni Młodzieży. Wyniki badania przedstawiono dziś w siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie.
Mateusz Werner za jeden z sukcesów spotkania uznaje obalenie negatywnych o stereotypów o naszym kraju. „Padł mit o polskim, ksenofobicznym, nietolerancyjnym i ekskluzywnym katolicyzmie” – podkreśla Mateusz Werner. Polska została przedstawiona w świecie, jako kraj, który poradził sobie organizacyjnie przede wszystkim z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom.
Przepytano w sumie ponad trzy tysiące młodych Polaków, którzy na co dzień związani są z Kościołem katolickim. Z ankiety wynika, że szukali oni na Światowych Dniach Młodzieży przede wszystkim przeżyć religijnych. Na drugim miejscu wskazywali chęć spotkania z rówieśnikami z całego świata.
Są też wnioski praktyczne dla duszpasterzy. Praca z młodzieżą powinna opierać się przede wszystkim na osobistych kontaktach wśród młodych – mówi ksiądz doktor Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. To młodzi powinni przekonywać innych młodych do wiary.
Na Światowe Dni Młodzieży przyjechała elita i księża powinni odpowiednio zająć się tą grupą – podkreśla Maria Rogaczewska z Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. „Spośród dziewięćdziesięciu procent Polaków, którzy deklarują wiarę, regularnie praktykuje połowa. Wśród młodzieży ten procent jest mniejszy. W zależności od regionu, to od siedemnastu do trzydziestu kilku procent. Robią to z wyboru. Okazuje się też, że typowa katecheza wcale nie ożywia wiary mlodych. Swoją wiarę pogłębiają we wspólnotach i ruchach religijnych poza szkołą” – dodaje Maria Rogaczewska.
Jednym z głównych celów badania było podsumowanie odbioru Światowych Dni Młodzieży.

Grzegorz Maciak, Fot. Archiwum

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520