HomeŚwiat

Swiatłana Cichanouska dla “The Washington Post”: władza Aleksandra Łukaszenki dobiega końca

Swiatłana Cichanouska dla “The Washington Post”: władza Aleksandra Łukaszenki dobiega końca

Swiatłana Cichanouska wyraziła przekonanie, że rządy Aleksandra Łukaszenki dobiegają końca. Wypowiedź liderki białoruskiej opozycji publikuje “The Washington Post”. Przewodnicząca Rady Koordynacyjnej stwierdziła, że im bardziej białoruski prezydent próbuje utrzymać władzę, tym bardziej mu się ona wymyka.
Swiałana Cichanouska podkreśla, że mimo brutalnego podejścia ze strony służb, obywatele Białorusi nadal masowo wychodzą na ulice, strajkują w państwowych zakładach i firmach i wspierają siebie nawzajem, przy tym odrzucają przemoc. “Ludzie pytają, czy to wystarczy. Wierzę, że odpowiedzią jest – ‘tak’. Jako naród przekroczyliśmy punkt, z którego nie ma już powrotu. Łukaszenka nie ma przyszłości jako lider tego kraju i kwestią czasu jest oddanie przez niego władzy” – twierdzi Swiatłana Cichanouska. Kandydatka w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia podkreśla, że na Białorusi strajkują nie tylko robotnicy, ale też urzędnicy, wykładowcy, nauczyciele oraz studenci, a na cotygodniowych marszach w Mińsku, za każdym razem zbierają się setki tysięcy osób.
Swiatłana Cichanouska pisze również, że najsilniejszą bronią, którą posiada białoruska opozycja jest rzetelna informacja oraz bojkot źródeł rządowych. Uczestnicy protestów dokumentują łamanie ich praw przez służby, a dowody mają posłużyć podczas śledztw przeciwko sprawcom przemocy i represji.
Opozycjonistka podkreśla, że do zmiany władzy na Białorusi potrzeba kontynuacji masowych protestów oraz opozycyjnej polityki informacyjnej, bojkotu rządu i minimalnej współpracy z instytucjami państwowymi oraz wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej. Swiatłana Cichanouska wezwała również światowe rządy do wstrzymania współpracy z reżimem Aleksandra Łukaszenki i nałożenia sankcji na osoby odpowiedzialne za sfałszowanie wyborów prezydenckich oraz tych które popełniły przestępstwa przeciwko rodakom. Zaapelowała także o pomoc dla represjonowanych Białorusinów, którzy musieli opuścić swój kraj. Ostrzegła jednocześnie, że nowe umowy zawarte z rządem Aleksandra Łukaszenki nie będą uznawane przez demokratyczne władze Białorusi.
Swiatłana Cichanouska nazwała reżim Aleksandra Łukaszenki “kolosem na glinianych nogach” i podkreśliła, że walkę z nim opozycja już wygrała. Jej zdaniem kwestią czasu jest przekazanie władzy przedstawicielom demonstrujących od ponad miesiąca obywateli.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/The Washington Post/d Pilecki/w wk

COMMENTS