HomePILNE

Świat zaniepokojony testami rakiet przeprowadzanymi przez Koreę Północną

Świat zaniepokojony testami rakiet przeprowadzanymi przez Koreę Północną

Kolejne testy rakiet przeprowadzone przez Koreę Północną wywołały zaniepokojenie na świecie.

Cztery pociski balistyczne zdolne do przenoszenia ładunków jądrowych wystrzelono w kierunku morza w pobliże północno-zachodnich wybrzeży Japonii. Oficjalna północnokoreańska agencja KCNA poinformowała, że były to ćwiczenia uderzenia na bazy amerykańskie w Japonii. Operację nadzorował osobiście przywódca Korei Północnej Kim Dżong- un, on też dał sygnał do jednoczesnego wystrzelenia pocisków.
Trzy z czterech rakiet spadły do Morza Japońskiego, w strefie, która jest jej wyłączną strefą ekonomiczną.
Według Seulu, rakiety zostały wystrzelone z prowincji Tongczang na północy kraju. Przeleciały około tysiąca kilometrów.
W ubiegłym tygodniu Korea Południowa i Stany Zjednoczone rozpoczęły wspólne ćwiczenia wojskowe. Pjongjang zapowiedział reakcję. Zdaniem komentatorów, przeprowadzona próba to właśnie odpowiedź na manewry.
Waszyngton i Tokio wniosły o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie. Już zdecydowano, że Rada zbierze się jutro.
Zgodnie z rezolucją ONZ, Pjonjang ma zakaz wykorzystywania technologii pocisków balistycznych. Jednak mimo obowiązujących sankcji, nałożonych po teście jądrowym w 2006 roku, Korea Północna nadal rozbudowuje swój arsenał- jak twierdzi- broni defensywnej.
Rzecznik Białego Domu Sean Spicer oświadczył, że Korea Północna “stwarza bardzo poważne zagrożenie” i amerykańska administracja podejmuje konkretne kroki, by zminimalizować niebezpieczeństwo. Te kroki, to m.in. planowane rozmieszczenie w Korei Południowej systemu obrony przeciwrakietowej o nazwie THAAD, przeciwko któremu protestują Chiny, dyplomatyczny sprzymierzeniec Korei Północnej w regionie. Prezydent USA Donald Trump oświadczył zaraz po objęciu urzędu, że “Korea Północna jest wielkim problemem”. Zapowiedział też rozprawienie się z nim “bardzo zdecydowanie”.
Północnokoreańskie próby rakietowe były tematem rozmowy telefonicznej Donalda Trumpa z premierem Japonii Szinzo Abe. Szef japońskiego rządu oświadczył po jej zakończeniu, że amerykański prezydent zapewnił go o pełnym wsparciu.
Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres potępił testy rakietowe i wezwał Koreę Północną do “powstrzymania się od kolejnych prowokacji”.
“Takie operacje są pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa i poważnie zagrażają pokojowi i stabilności w regonie”- napisał w oświadczeniu jego rzecznik Farhan Haq.
Korea Północna pod rządami Kim Dżong- Una zapowiada zbudowanie międzykontynentalnej rakiety balistycznej zdolnej do osiągnięcia terytorium Stanów Zjednoczonych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/KCNA,AFP, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS