HomeCiekawostki

Świąt Bożego Narodzenia nie będzie. Klienci oburzeni

Świąt Bożego Narodzenia nie będzie. Klienci oburzeni

IKEA przygotowała przedświąteczną komunikację marketingową. Wynika z niej, że Świąt Bożego Narodzenia nie będzie. Klienci są oburzeni. IKEA w swoich katalogach umieściła takie zwroty jak “zimowa impreza”, natomiast choinka określona została mianem sztucznej rośliny do wewnątrz. Sprawa nazewnictwa wywołała już wzburzenie wśród duńskich klientów sieci IKEA. Można się spodziewać, że tak samo zareagują klienci w Polsce.

 

IKEA przygotowała swoje katalogi na świąteczny czas. Nie ma jednak w nich ani słowa na temat Świąt Bożego Narodzenia. Pojawiają się natomiast takie sformułowania jak:

 

 

    • zimowa impreza (“vinterfest”) – ten neutralny zwrot zastąpił “Julefest”, czyli świąteczną imprezę,

 

    • roślina sztuczna do wewnątrz – takim mianem określono tradycyjną, bożonarodzeniową choinkę.

 

 

Sprawa bulwersuje duńskich klientów i spotyka się z krytyką Duńskiej Partii Ludowej. Podczas gdy zdecydowana większość Duńczyków nie może się doczekać świętowania tradycyjnych duńskich świąt Bożego Narodzenia, Ikea zaczęła urządzać „zimową imprezę”. Bardzo kocham Szwecję i Szwedów, ale polityczna poprawność, która pochodzi od naszych sąsiednich krajów, zaczyna być trochę męcząca. A ty co świętujesz w tym roku? Boże Narodzenie czy zimową imprezę 24 grudnia? – przywołują słowa Petera Skaarupa “Wirtualne Media”.

 

Przypomnijmy, że kolekcja “Vinterfest” jest również dostępna w polskich sklepach sieci IKEA. Działania marketingowe stkały się również z krytyką ze strony Norweskiej Partii Postępu. Per Willy Amundsen ocenia takie sformułowania jako:

 

 

    • absurdalne,

 

    • nawołuje do bojkotu sieci IKEA.

 

 

Z kolei sam sklep broni się na łamach “Wirtualnych Mediów” stwierdzeniem, że to oferta dla każdego, która spełnia różnorodne potrzeby klientów, bez względu na to, jak chcą spędzać ten czas.

 

TK aipCOMMENTS