HomeŚwiat

Sukces Iranu, niepokój w Zatoce Perskiej

Sukces Iranu, niepokój w Zatoce Perskiej

Zniesienie sankcji gospodarczych i finansowych wobec Iranu zwiększyło niepokój wśród państw Zatoki Perskiej.

Gdy w Teheranie świętowano sukces, eksperci w Bahrajnie, Kuwejcie, Omanie, Katarze, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich wyrażali sceptycyzm.
Członkowie Rady Krajów Zatoki Perskiej obawiają się irańskich wpływów nie tylko w gospodarce. Zwracają uwagę na ambicje Teheranu w odbudowaniu swojej pozycji w regionie. Eksperci nie do końca ufają również roli, jaką Iran ma odegrać w przywracaniu pokoju na Bliskim Wschodzie. “John Kerry deklaruje, że świat będzie teraz bezpieczniejszy. To tak jakby sekretarz stanu uwierzył, że jest pozytywnym bohaterem hollywoodzkiego filmu, w którym dobro zawsze zwycięża” – mówi profesor politologii na Uniwersytetu w Kuwejcie, Abdullah Al Shayji.
Kraje Zatoki obawiają się dalszego spadku cen ropy naftowej. Według wyliczeń, Iran będzie w stanie sprzedawać ponad pół miliona baryłek ropy dziennie. Jednocześnie analitycy podkreślają, że gospodarka Zjednoczonych Emiratów Arabskich może zyskać w kontaktach z Iranem. Takie gałęzie gospodarki, jak
turystyka, transport, bankowość i handel mogą się teraz znowu rozwijać.
Sześć miesięcy po zawarciu porozumienia nuklearnego, Zachód zniósł w sobotę sankcje nałożone na Iran. Tymczasem niedawno napięcie w Zatoce Perskiej znacząco wzrosło – po egzekucji szyickiego duchownego w Arabii Saudyjskiej. Iran zagroził Saudyjczykom “poważnymi konsekwencjami”, podczas gdy pozostałe kraje wyraziły dla nich poparcie.

IAR/Anna Dudzińska/Dubaj/dabr

COMMENTS