HomeŚwiat

Strzelanina przed siedzibą brytyjskiego parlamentu w Londynie

Strzelanina przed siedzibą brytyjskiego parlamentu w Londynie

W ataku, do którego doszło w okolicach brytyjskiego parlamentu zginęły 4 0s0by, są też poważnie ranni – informuje Reuters, powołując się na agencję Press Association.

W Londynie rozpoczęto ewakuację budynku brytyjskiego parlamentu. Przed gmachem doszło do strzelaniny, mężczyzna uzbrojony w nóż zaatakował policjanta. Napastnik został postrzelony przez funkcjonariuszy. Co najmniej kilkanaście osób zostało rannych. Scotland Yard poinformował, że traktuje incydent jako akt terroru, dopóki nie ma przesłanek do stwierdzenia innych okoliczności zdarzenia.
Po ataku gmach parlamentu został zamknięty, a jego pracownikom służby nakazały, by pozostali w środku. Teraz rozpoczęła się ewakuacja budynku.
Kiedy tylko rozległy się strzały, budynek, w otoczeniu ochrony, opuściła premier Theresa May. Jej kancelaria informuje, że szefowej rządu nic się nie stało i jest bezpieczna.
Zamknięto pobliską stację metra. Śmigłowiec pogotowia ratunkowego zabrał rannych do szpitali.
Bliższe szczegóły zdarzenia nie są jeszcze znane. Według BBC news, napastnik wjechał samochodem w ogrodzenie wokół parlamentu. Wcześniej na pobliskim Moście Westminsterskim, auto wjechało w pieszych. Jego kierowca miał wysiąść i zaatakować policjantów ochraniających parlament. Most został całkowicie zamknięty dla ruchu.
Policja zaleca mieszkańcom Londynu, żeby unikali okolic Westminsteru.
Do sytuacji odniósł się amerykański Departament Stanu, który napisał w komunikacie, że bacznie obserwuje rozwój wypadków.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/BBCnews, Fot. Twitter.com

COMMENTS