Strasburg: Parlament Europejski przeciwny cięciom w polityce spójności

Strasburg: Parlament Europejski przeciwny cięciom w polityce spójności

Parlament Europejski zatwierdził po południu swoje stanowisko w sprawie wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027. Europosłowie sprzeciwili się proponowanym przez Komisję Europejską cięciom w polityce spójności i polityce rolnej. Największym beneficjentem tych programów jest Polska.

Również w innych kluczowych obszarach europosłowie chcą utrzymać duży unijny budżet: Więcej pieniędzy ma trafić między innymi na rozwój nauki i infrastruktury, wsparcie dla młodych, ochronę środowiska, czy dofinansowanie dla średnich przedsiębiorstw. Do tego Parlament zgadza się z Komisją, że większe środki powinny zostać przeznaczone na nowe wyzwania stojące przed Unią – bezpieczeństwo, ochrona granic czy polityka azylowa.

Żeby wypełnić lukę w budżecie, która powstanie po wyjściu Wielkiej Brytanii ze wspólnoty, Parlament Europejski chce m.in. zwiększyć środki własne Unii Europejskiej; poprzez nowe podatki dla dużych przedsiębiorstw czy od wykorzystania tworzyw sztucznych.

Przegłosowany dziś dokument będzie oficjalnym stanowiskiem Parlamentu Europejskiego w negocjacjach z krajami członkowskimi. Europosłowie chcą, by wieloletni budżet zatwierdzony został jeszcze przed wyborami do europarlamentu w 2019 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka/Strasburg/skCOMMENTS

WORDPRESS: 0