HomePOLSKA

Strajk Kobiet. W całej Polsce protestowało 430 tys. osób. Policja podsumowuje minione manifestacje: Wiele aktów wandalizmu i dewastacji zabytków

Strajk Kobiet. W całej Polsce protestowało 430 tys. osób. Policja podsumowuje minione manifestacje: Wiele aktów wandalizmu i dewastacji zabytków

Od tygodnia na terenie całej Polski jesteśmy świadkami głośnych protestów Strajku Kobiet. Manifestacje, które swój początek miały w Warszawie falowo rozniosły się na resztę kraju. Według wyliczeń Komendy Głównej Policji – na ulice wyszło 430 tys. manifestantów w 410 polskich miastach.

 

430 tys. osób protestowało w 410 polskich miastach podczas fali manifestacji Strajku Kobiet – wynika z danych przekazanych przez Komendę Główną Policji. W związku z agresywnym zachowaniem niektórych uczestników protestów, funkcjonariusze zatrzymali w sumie ok. 80 osób.

 

W ręce policji trafił m.in. mężczyzna, który wjechał autem w tłum blokujący ulicę na warszawskim Mokotowie, czy też mężczyzna podejrzewany o atak na dziennikarkę podczas środowej manifestacji we Wrocławiu. W wyniku różnych incydentów w postaci m.in. aktów wandalizmu czy dewastacji zabytków policja otworzyła ok. 100 nowych postępowań.

 

W każdym przypadku agresji czy dewastacji reakcja policji jest natychmiastowa – zapewniał gen. Jarosław Szymczak na antenie radiowej Jedynki.

 

Jedno z postępowań dotyczy pomazania farbą w spreju pomnika Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie. Do incydentu doszło w środę (28.10) podczas manifestacji pod Sejmem. Dewastacja pomnika poświęconego bohaterom AK wywołała ogromne oburzenie. Jeszcze tego samego dnia sami uczestnicy protestów przekazali, że samodzielnie wyczyścili pomnik. Nie było to jednak całkowicie zgodne z prawdą, bowiem oprócz napisu na samym cokole pomnika, powstało wiele innych zniszczeń.

 

Kacper Komaiszko aip

COMMENTS