HomePOLSKA

Stowarzyszenie “Wspólnota Polska” apeluje do Polonii na całym świecie o reakcję na sytuację wokół pomnika katyńskiego w Jersey City

Stowarzyszenie “Wspólnota Polska” apeluje do Polonii na całym świecie o reakcję na sytuację wokół pomnika katyńskiego w Jersey City

Stowarzyszenie “Wspólnota Polska” apeluje do Polonii na całym świecie o reakcję na sytuację wokół pomnika katyńskiego w Jersey City. Chodzi o plany przeniesienia monumentu w inne miejsce.

Według “Wspólnoty Polskiej” pomnik katyński nad rzeką Hudson jest “istotny dla naszej historii i narodowej pamięci” i “ważny dla amerykańskiej Polonii”. Stoworzyszenie wyraziło “oburzenie i sprzeciw” wobec działań władz Jersey City. Chodzi tu zarówno o plany przeniesienia pomnika, jak i wpisy na Twitterze o marszałku polskiego senatu, Stanisławie Karczewskim, opublikowane przez burmistrza miasta, Stevena Fulopa.

Kilka dni temu Steven Fulop poinformował o planach przeniesienia Pomnika Katyńskiego z centrum Jersey City i budowie w tamtym miejscu parku. Przeciwko temu pomysłowi zaprotestowała Polonia mieszkająca w tym mieście, Instytut Pamięci Narodowej czy władze Polski, w tym prezydent i marszałek Senatu. Stanisław Karczewski plany władz Jersey City nazwał “skandalicznymi”. W odpowiedzi Steven Fulop umieścił wpis na Twitterze, w których przekonywał że polski marszałek jest “niewiarygodny”, ponieważ jest “antysemitą” i “negującym Holokaust białym nacjonalistą”. W późniejszych tweetach burmistrz dwukrotnie obraził marszałka.
Wspólnota polska zaapelowała do Polonii na całym świecie o reakcję na tę sytuację. Jak czytamy w oświadczeniu: “w obronie dobrego imienia reprezentanta Polski (…) oraz naszych idei wyrażonych w symbolu heroizmu polskiego żołnierza – Pomniku Katyńskim w Jersey City”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Surówka /zr

COMMENTS