23.2 C
Chicago
sobota, 13 lipca, 2024

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” apeluje do Polonii na całym świecie o reakcję na sytuację wokół pomnika katyńskiego w Jersey City

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” apeluje do Polonii na całym świecie o reakcję na sytuację wokół pomnika katyńskiego w Jersey City. Chodzi o plany przeniesienia monumentu w inne miejsce.

Według „Wspólnoty Polskiej” pomnik katyński nad rzeką Hudson jest „istotny dla naszej historii i narodowej pamięci” i „ważny dla amerykańskiej Polonii”. Stoworzyszenie wyraziło „oburzenie i sprzeciw” wobec działań władz Jersey City. Chodzi tu zarówno o plany przeniesienia pomnika, jak i wpisy na Twitterze o marszałku polskiego senatu, Stanisławie Karczewskim, opublikowane przez burmistrza miasta, Stevena Fulopa.

Kilka dni temu Steven Fulop poinformował o planach przeniesienia Pomnika Katyńskiego z centrum Jersey City i budowie w tamtym miejscu parku. Przeciwko temu pomysłowi zaprotestowała Polonia mieszkająca w tym mieście, Instytut Pamięci Narodowej czy władze Polski, w tym prezydent i marszałek Senatu. Stanisław Karczewski plany władz Jersey City nazwał „skandalicznymi”. W odpowiedzi Steven Fulop umieścił wpis na Twitterze, w których przekonywał że polski marszałek jest „niewiarygodny”, ponieważ jest „antysemitą” i „negującym Holokaust białym nacjonalistą”. W późniejszych tweetach burmistrz dwukrotnie obraził marszałka.
Wspólnota polska zaapelowała do Polonii na całym świecie o reakcję na tę sytuację. Jak czytamy w oświadczeniu: „w obronie dobrego imienia reprezentanta Polski (…) oraz naszych idei wyrażonych w symbolu heroizmu polskiego żołnierza – Pomniku Katyńskim w Jersey City”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Surówka /zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520