HomeUSA

Jakie stopy procentowe w USA? Decyzja już jutro

Jakie stopy procentowe w USA? Decyzja już jutro

W Waszyngtonie dziś zbiera się komitet otwartego rynku Rezerwy Federalnej. Podczas dwudniowego posiedzenia zapadnie decyzja o utrzymaniu na obecnym poziomie lub podniesieniu stóp procentowych w USA.
Jeszcze niedawno spodziewano się, że na czerwcowym posiedzeniu Rezerwa Federalna, czyli amerykański bank centralny, podniesie stopy procentowe. Wskazywały na to dobre wyniki gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz spadek bezrobocia. W maju jednak przybyło w USA tylko 38 tysięcy nowych miejsc pracy, czyli wielokrotnie mniej niż w poprzednich miesiącach.
To sprawiło, że większości ekspertów spodziewa się, że FED przyjmie postawę wyczekującą i wstrzyma się z decyzją o podniesieniu stóp co najmniej do wrześniowego posiedzenia. Wskazuje na to miedzy innymi niedawna wypowiedź szefowej Rezerwy Federalnej Janet Yellen, że dane z rynku pracy są rozczarowujące i niepokojące. Dodatkowym powodem do ostrożności jest niepewność na rynkach związana z referendum na temat opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.
Decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych, które obecnie wahają się w przedziale 0.25-0.5%, amerykański bank centralny ogłosi jutro.
TS/IAR/Marek Wałkuski/Waszyngton/dj

COMMENTS