HomePOLSKA

“STOP 447”. Ulicami Warszawy przejdzie manifestacja przeciw amerykańskiej ustawie w sprawie zwrotu mienia ofiar Holokaustu

“STOP 447”. Ulicami Warszawy przejdzie manifestacja przeciw amerykańskiej ustawie w sprawie zwrotu mienia ofiar Holokaustu

Pod hasłem “STOP 447” 11 maja ulicami Warszawy przejdzie manifestacja przeciw amerykańskiej ustawie w sprawie zwrotu mienia ofiar Holokaustu. Organizuje ją stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Ustawa “o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono” uprawnia władze Stanów Zjednoczonych do wspierania żydowskich roszczeń. Chodzi o pomoc w odzyskiwaniu żydowskich majątków, do których nie ma spadkobierców. W maju ubiegłego roku ustawę podpisał prezydent Donald Trump. Przeciwnicy ustawy wskazują, że zgodnie z jej zapisami, podmioty niemające bezpośredniego związku z ofiarami Zagłady będą mogły nabywać prawo do ich mienia.
Szef stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz wyjaśnił, że celem majowej manifestacji ma być przeciwstawienie się realizacji ustawy. “Mamy nadzieję, że ta manifestacja obudzi Polaków mieszkających w kraju. Będzie symbolem jedności i solidarności z Polakami mieszkającymi za granicą. Będzie przekazem dla rządu Stanów Zjednoczonych. Mobilizując się mamy nadzieję, że do realizacji tej ustawy nie dojdzie” – powiedział Robert Bąkiewicz.
Kilka dni temu przeciwko ustawie 447 protestowała amerykańska Polonia. Manifestacje odbyły się w Nowym Jorku, Chicago, Bostonie, Los Angeles i Filadelfii.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Marta Szymczakowska/dabr

COMMENTS