Stoltenberg o propozycji Trumpa na temat 4 procent PKB na obronę: “Przed nami jeszcze długa droga”

Stoltenberg o propozycji Trumpa na temat 4 procent PKB na obronę: “Przed nami jeszcze długa droga”

Sekretarz generalny NATO sceptyczny co do propozycji prezydenta USA na temat zwiększenia wydatków na obronę do 4 procent PKB. Donald Trump podczas pierwszego dnia szczytu powiedział sojusznikom, że 2 procent to stanowczo za mało. 

Szef NATO Jens Stoltenberg zauważył, że kraje członkowskie powinny najpierw zrealizować obietnice z 2014 roku. “Ja skupiłbym się na tym co uzgodniliśmy wcześniej, a zgodziliśmy się na zobowiązania dotyczące wydatków na obronę na poziomie 2 procent PKB. Zacznijmy więc najpierw od tego, a przed nami jeszcze długa droga” – powiedział szef Sojuszu. Dodał, że dobrą wiadomością jest to, że w Sojuszu obserwowana jest tendencja wzrostowa.
W 2014 roku tylko trzy kraje spełniały wymóg 2 procent, teraz jest to pięć krajów – Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Grecja, Estonia i Łotwa. Z szacunków kwatery głównej wynika, że Polska płaci obecnie 1,98 procent PKB. Prezydent Andrzej Duda mówił dziś, że spadek finansowania to krótkotrwała sytuacja. Przypomniał, że w najbliższych latach polskie władze będą zwiększać finansowanie wojska. “Przyjęliśmy ustawę, która przewiduje nie tylko zmianę metodologii liczenia tych 2 procent w stosunku do tego, co jest obecnie, ale przede wszystkim przewiduje, że do 2030 roku stopniowo podniesiemy nasze wydatki na obronność z 2 do 2.5 procent. Nie ma obawy, jeśli chodzi o nasze wydatki w przyszłości” – powiedział.
Według zapowiedzi, jeszcze w tym roku Polska ma osiągnąć 2-procentowy próg. Oprócz naszego kraju ten sam cel chcą zrealizować do końca grudnia także Rumunia i Litwa.

 

IAR/B.Płomecka&W.Cegielski/Bruksela/mcm/OK

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0