12 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

WHO mówi o „przełomie” i „skuteczności leczenia” COVID-19 deksametazonem. Tymczasem… polscy lekarze stosują go od początku epidemii!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Światowa Organizacja Zdrowia mówi o pierwszych pozytywnych sygnałach w walce z koronawirusem. Sterydowym lekiem o nazwie deksametazon udało się wyleczyć część najciężej chorych pacjentów. Sukces ogłosili wczoraj brytyjscy naukowcy z uniwersytetu w Oksfordzie. Szef WHO poinformował też, że na świecie działa coraz więcej laboratoriów i jest więcej sprzętu ochronnego dla lekarzy.

Światowa Organizacja Zdrowia mówi o pierwszym przełomie w walce z koronawirusem. Według brytyjskich naukowców, deksametazon uratował życie części spośród dwóch tysięcy pacjentów, poddanych testom klinicznym. Brytyjskie ministerstwo zdrowia wprowadziło już lek do powszechnego leczenia, a w najbliższym czasie WHO wpisze specyfik na listę zaleceń dla lekarzy na całym świecie. Michael Ryan z WHO podkreśla jednak, że deksametazon jest przeznaczony wyłącznie dla osób w ciężkim stanie. “Jest ogromnie ważne, by ten lek był podawany pod nadzorem lekarza” – podkreślił specjalista. „To nie jest lek na lżejsze przypadki. To bardzo mocny lek przeciwzapalny. Może uratować pacjenta w ciężkim stanie, ale nie jest ani lekarstwem na wirusa, ani ochroną przed nim. Jest bardzo ważne, żeby był podawany jedynie pacjentom w bardzo ciężkim lub krytycznym stanie” – mówił Michael Ryan.

Deksametazon to używany od 60 lat na całym świecie lek przeciwzapalny. Jest tani, szeroko dostępny i jest jedynym jak dotąd lekarstwem z potwierdzoną badaniami klinicznymi skutecznością w przypadku koronawirusa. Naukowcy z Oksfordu twierdzą, że uratował co ósmą osobę podłączoną do respiratora i co dwudziestą, której podawano tlen.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus uważa, że badania nad deksametazonem to początek wychodzenia z pandemii. “W następnych tygodniach i miesiącach mamy nadzieję na więcej leków, które poprawią stan pacjentów i uratują im życie” – powiedział szef WHO. „Równocześnie z poszukiwaniem leku na COVID-19 musimy nadal robić wszystko, by zakażeń było jak najmniej. Chodzi o znajdowanie, izolowanie i testowanie każdego przypadku, a także o poszukiwanie i odsyłanie na kwarantannę osób, które miały kontakt z chorymi” – dodaje szef WHO. Poinformował też, że na świecie systematycznie przybywa laboratoriów, w których wykonuje się testy na koronawirusa. Jest też znacznie więcej masek i sprzętu ochronnego dla lekarzy, a kolejne firmy wprowadzają do użytku aplikacje, pozwalające na informowanie o kontaktach z osobami zakażonymi.

Według naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii, do tej pory na świecie wskutek COVID-19 zmarło 448 tysięcy osób. Łączna liczba zakażeń to 8 milionów 300 tysięcy.

 

*

Tymczasem polskie Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na te „rewelacje” oświadczyło, że… deksametazon jest już w Polsce stosowany, nie jest to jednak lek antywirusowy, o czym warto pamiętać i nie ulegać hurraoptymizmowi, który płynie ze strony brytyjskich lekarzy i WHO.

– My ten lek stosujemy w leczeniu objawowym COVID-19 od początku epidemii. Wskazania między innymi Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, wskazania Agencji Oceny Technologii Medycznych od początku były jasne: ten lek można używać, oczywiście za zaleceniem lekarza, przy leczeniu objawowym COVID-19 – tłumaczył Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

 

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Cegielski/ RTR/BBC/WHO//w Siekaj

+ Informacje od MZ

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520