HomePILNE

Stefa Gazy: Zawieszenie broni pomiędzy Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem. Po stronie palestyńskiej zginęły 34 osoby, w tym cywile, dzieci i kobiety

Stefa Gazy: Zawieszenie broni pomiędzy Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem. Po stronie palestyńskiej zginęły 34 osoby, w tym cywile, dzieci i kobiety

Od rana w Strefie Gazy obowiązuje zawieszenie broni pomiędzy Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem. W rokowaniach między stronami brał udział Egipt. Od wtorku w enklawie palestyńskiej trwała obustronna wymiana ognia. Po stronie palestyńskiej zginęły 34 osoby. Prawie połowa z nich to ludność cywilna, w tym dzieci i kobiety.

Na mocy porozumienia frakcje palestyńskie oraz siły izraelskie mają powstrzymać działania militarne. Palestyńczycy mają zapewnić uspokojenie sytuacji w Gazie i “utrzymać pokój” podczas demonstracji, a Izraelczycy – zapewnić bezkrwawy przebieg protestów Palestyńczyków.

W nocy w wyniku izraelskiego ostrzału rakietowego Strefy Gazy zginęła 8-osobowa palestyńska rodzina. Strona palestyńska poinformowała, że wszystkie ofiary były cywilami, ale rzecznik izraelskiego wojska twierdził, że ojciec rodziny to dowódca jednej z frakcji rakietowej Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Dwa dni temu w nalocie zginął lider tej organizacji – Baha Abu Al-Ata. Podczas antypalestyńskiej operacji Izrael namierzył ponad 20 bojowników, z czego większość ma przynależeć do Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Izrael poinformował, że przejął ponad 350 rakiet, a ataki skierował na cele ruchome, nieruchome, naziemne, podziemne i morskie strony palestyńskiej.

W związku z tymi wydarzeniami polski ambasador w Tel Awiwie Marek Magierowski zaapelował do Polaków udających się bądź przebywających w Izraelu o ostrożność i stosowanie się do instrukcji władz.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/AP, Reuters, AP, AFP, Al-Jazeera/Wj/dw

COMMENTS