HomeŚwiat

Start misji załogowej Crew Dragon Demo-2 [LIVE]

Start misji załogowej Crew Dragon Demo-2 [LIVE]

Dziś o 22:33 czasu polskiego planowany jest start wspólnej misji załogowej “Crew Dragon Demo-2”, zorganizowanej wspólnie przez NASA i prywatną firmę SpaceX . To pierwsza od 9 lat misja załogowa, która wystartuje z terenu Stanów Zjednoczonych.

 

Dziś w przestrzeń kosmiczną zostanie wystrzelonych dwóch amerykańskich astronautów Robert Behnken i Douglas Hurley. Zarówno statek kosmiczny “Crew Dragon” jak i rakieta “Falcon 9”, która wyniesie go na orbitę, zostały stworzone przez prywatną firmę SpaceX.

“Celem misji jest test nowych rozwiązań oraz demonstracja kosmicznego potencjału Stanów Zjednoczonych” – uważa astronom dr Weronika Śliwa. Zdaniem astronomki misja jest potwierdzeniem słuszności bardzo ryzykownej strategii podjętej przez USA, po tym gdy zawieszono loty wahadłowców. “Zdecydowały, że już nie rządowe programy będą prowadziły kolejne loty załogowe tylko, że powierzy się je prywatnym firmom” – powiedziała dr Weronika Śliwa.

Podczas misji przetestowane zostaną nowoczesne rozwiązania, które zastosowano w kapsule “Crew Dragon”, która znacznie różni się od statków, które wykorzystywano do tej pory. Przede wszystkim jest to wygląd, wnętrze statku wygląda bardziej nowocześnie. Ponadto “Crew Dragon” ma zupełnie inne możliwości techniczne. “Może brać na pokład aż siedmiu astronautów. Kapsuła będzie też odzyskiwana. Będzie latać wielokrotnie, co znacznie zmniejsza koszt misji kosmicznej” – powiedziała astronom.

Dr Weronika Śliwa dodaje, że misja jest kolejnym z ważnych kroków w kierunku załogowego lotu na Marsa, który planowany jest po 2030 roku. Świadczy o tym zaangażowanie prywatnej firmy​ należącej do Elona Muska.

“Przedsiębiorca stojący za firmą SpaceX za swój główny cel i powód dla którego wszedł w przemysł kosmiczny, uważa załogową wyprawę na Marsa. To krok w tym kierunku” – powiedziała dr Weronika Śliwa. Celem misji jest dostarczenie astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz ich bezpieczny powrót na ziemie. Start rakiety “Falkon 9” oraz jutrzejsze dokowanie kapsuły “Crew Dragon” do ISS można śledzić w internecie. Transmisje odbędą się na profilach NASA w mediach społecznościowych.

IAR/#LisPrzemysław Lis/w kj

COMMENTS