13.2 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Stany Zjednoczone uderzyły na stacje radarowe w Jemenie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Stany Zjednoczone uderzyły pociskami samosterującymi trzy nadbrzeżne stacje radarowe w Jemenie – taką informację podał Pentagon. Była to zapowiadana odpowiedź na wcześniejsze ataki rebeliantów Huti na amerykańskie niszczyciele rakietowe.

Uderzenie na terytoria kontrolowane przez Huti zaaprobował prezydent Barack Obama. Była to pierwsza militarna akcja Stanów Zjednoczonych przeciwko szyickim rebeliantom, którzy kontrolują północną część Jemenu. Pentagon poinformował, że stacje radarowe zostały zniszczone.

„Te ograniczone uderzenia w ramach samoobrony zostały dokonane, aby chronić nasz personel, nasze jednostki i naszą swobodę żeglugi na tym ważnym szlaku morskim” – oświadczył rzecznik Pentagonu Peter Cook. Dodał, że „Stany Zjednoczone będą odpowiednio odpowiadać na każde kolejne zagrożenie dla amerykańskich okrętów i ruchu statków handlowych”.

Wczoraj, z terenów kontrolowanych przez rebeliantów Huti ponownie dokonano prób ostrzału amerykańskich okrętów stacjonujących u wybrzeży Jemenu. Pentagon poinformował, że niszczyciel USS Mason użył przeciwdziałających pocisków i nie dosięgnęły go atakujące go rakiety.

Wojna domowa w Jemenie trwa od dwóch lat. O władzę walczą zwolennicy obecnej głowy państwa Abda Rabbuha Mansura Hadiego, wspierani przez koalicję państwa arabskich i szyiccy rebelianci Huti, zwolennicy poprzedniego prezydenta, obalonego przez społeczną rewoltę dyktatora Alego Abd Salaha. Ich z kolei wspiera Iran.

TS/IAR/rts

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520