HomeŚwiat

Stan wyjątkowy we Francji tylko do końca lipca

Stan wyjątkowy we Francji tylko do końca lipca

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział, że stan wyjątkowy zostanie zniesiony pod koniec lipca, po zakończeniu Tour de France, imprezy, z którą związane jest ogromne ryzyko zamachów terrorystycznych.

 
Ministerstwo obrony oznajmiło zaś, że żołnierze są już wyczerpani fizycznie i przede wszystkim psychicznie trwającymi od wielu miesięcy patrolami.
Francuscy żołnierze służą w kraju i poza jego granicami. Komentatorzy zwracają uwagę, że dziś, podczas gdy ich koledzy paradowali w defiladzie na Polach Elizejskich, oni musieli patrolować dworce, lotniska, ulice francuskich miast z bronią gotową do strzału. Część z nich służy w Mali i w Czadzie ścigając tam terrorystów. W rozmowach z szefem resortu, ministrem obrony Jean-Yves Le Drianem często pada pytanie czy taka sytuacja najwyższego alarmu będzie jeszcze trwała i czy to się nie odbije na umiejętnościach wojskowych, którzy zamiast nieustannie ćwiczyć wykonują nużące patrole.
Według sondażu, we francuskich siłach zbrojnych najwięcej obaw wzbudza brak środków – na co skarży się jedna trzecia ankietowanych, a dalej przygotowanie operacyjne i perspektywy dotyczące awansu.

TS/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/mcm/moc

COMMENTS