Stan Notre Dame pół roku po pożarze

Stan Notre Dame pół roku po pożarze

Konkretyzują się darowizny obiecane na odbudowę katedry Notre Dame. Mija pół roku od pożaru, który był wstrząsem nie tylko dla Francuzów, ale także dla ludzi na całym świecie. Trzy fundacje zbierające pieniądze na odbudowę zniszczonej żywiołem świątyni informują o zebraniu ponad sześciuset milionów euro.

Część tej sumy, to obietnice darowizn, które mogą być zrealizowane do końca tego roku. Datki płyną nie tylko od osób prywatnych, ale także od instytucji, przedsiębiorstw oraz koncernów, które czekają na uregulowanie aspektów prawnych związanych ze sprawami finansowymi. Pieniądze płyną także z zagranicy, z ponad stu pięćdziesięciu państw.

Technicy, robotnicy i inżynierowie wykonali dwie trzecie zaplanowanych prac, ale mury katedry wciąż nie są zabezpieczone przed zawaleniem się. Najpierw osłabiła je wysoka temperatura w czasie pożaru, a następnie woda, w trakcie gaszenia ognia. Według ekspertów teraz do wykonania zostały najtrudniejsze prace.

Wyzwaniem jest rozebranie rusztowań oraz skonstruowanie nowego dachu skutecznie i na stałe chroniącego wnętrze zniszczone przez płonącą iglicę, która przebijając dach i sklepienie runęła do środka. Prace powinny być skończone w trzecim kwartale przyszłego roku. Gruz został usunięty i przechowywany jest na terenach wojskowych gdzie badają go specjaliści.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/wkCOMMENTS

WORDPRESS: 0