HomePILNE

Stało się! Wielka Brytania od północy nie jest już członkiem UE

Stało się! Wielka Brytania od północy nie jest już członkiem UE

Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. O północy czasu w Polsce formalnie wystąpiła ze Wspólnoty. To pierwszy przypadek w historii Unii, kiedy jedno z państw członkowskich opuszcza jej szeregi. Brexit jest konsekwencją referendum, wygranego w połowie 2016 roku przez zwolenników wyjścia kraju ze Wspólnoty.

Do końca 2020 roku będzie trwał okres przejściowy w relacjach między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Oznacza to, że przez najbliższych 11 miesięcy nie zmieniają się zasady pobytu i pracy w Wielkiej Brytanii. Brytyjski ambasador w Warszawie Jonathan Knott zapewniał w rozmowie z Polskim Radiem, że w tym roku niezmienione pozostają też zasady studiowania na Wyspach. “Osoby, które już studiują u nas albo rozpoczną studia w okresie przejściowym, zachowają wszystkie prawa i przywileje, które mieli w czasie, gdy Wielka Brytania była w Unii. Jeśli chodzi o rok 2021, wszystko zostanie zapisane w nowym systemie imigracyjnym, ale potencjalnie będzie też to część negocjacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską” – dodał dyplomata.

Brytyjski ambasador zapewnił też, że niezależnie od późniejszych zmian Wielka Brytania ma być krajem otwartym na utalentowanych studentów i naukowców. “Będziemy nadal zachęcać wykwalifikowane osoby, by przyjeżdżały do nas. Czekamy na wykwalifikowanych studentów, absolwentów, wykładowców i badaczy. Choćby w ubiegłym tygodniu brytyjski rząd wprowadził nowy system dla osób utalentowanych, które chcą przyjechać i prowadzić badania wspólnie z brytyjskimi kolegami. Dla takich osób uruchomiono specjalną, szybką ścieżkę prawną” – dodał Jonathan Knott.

Przez najbliższych 11 miesięcy nie zmieniają się także zasady handlu i współpracy gospodarczej z firmami z Wysp.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski/wcześn./em/jj

COMMENTS