HomePOLSKA

Stabilizuje się sytuacja na rzekach województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego

Stabilizuje się sytuacja na rzekach województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego

Sytuacja na rzekach północnego Podkarpacia stabilizuje się. Fala wezbraniowa na Wiśle nie stanowi także realnego zagrożenia dla miejscowości w województwie świętokrzyskim. 

Wezbranie w rejonie Sandomierza osiągnęło kulminacyjny punkt i wkrótce poziom wody zacznie opadać. Maksymalnie fala wezbraniowa na wodowskazie w mieście mierzyła ponad 7,20 metra. Tam Wisła na lewym brzegu doprowadziła do zalania nadrzecznych bulwarów. .
Jak mówi starszy kapitan Andrzej Włodarczyk, zastępca komendanta powiatowego PSP w Sandomierzu, tegoroczna fala wezbraniowa różni się od tej z 2010 roku, która doprowadziła do powodzi w mieście. Według Andrzeja Włodarczyka, w tej chwili można już powiedzieć, że teren powiatu sandomierskiego jest bezpieczny, jeśli chodzi o powódź wezbraniową. W górze rzeki wody jest już mniej. “Jest wzrost poziomu wody w Sandomierzu i Zawichoście, ale już w powiecie sandomierskim odnotowujemy w gminie Łoniów spadek wysokości fali” – mówił zastępca komendanta powiatowego PSP w Sandomierzu. Tam wody ubywa z prędkością około 6 centymetrów na godzinę. Woda opada także w rejonie gminy Baranów Sandomierski.
Strażacy, ochotnicy oraz żołnierze WOT cały czas monitorują sytuację na świętokrzyskim odcinku Wisły. Między innymi w Zawichoście podniesiono koronę wałów oraz umocniono newralgiczne punkty. Zdaniem kapitana Łukasza Zięby, dowódcy jednostki ratowniczo gaśniczej w Sandomierzu, woda nie zagraża zabudowaniom. Służby nie otrzymały zgłoszeń o przesiąkach, wały są stabilne. Jak mówił Łukasz Zięba, fala kulminacyjna przechodzi przez Zawichost, ale utrzymuje się w wałach. Zapewnił, że służby będą dozorować przemieszczanie się wód.

Stabilizuje się także sytuacja na rzekach północnego Podkarpacia. Przez podkarpacki odcinek Wisły przechodzi fala wezbraniowa, która aktualnie nie stanowi poważnego zagrożenia. Stopniowo maleje poziom wody w dopływach Wisły.
Jak mówi wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy, sytuacja na rzekach Łęg i Trześniówka jest pod kontrolą, a mieszkańcy są bezpieczni. Wyjaśnił, że wprawdzie pojawia się mała cofka, ale woda swobodnie odpływa na obu rzekach – również na Trześniówce, która wczoraj była lekko zablokowana. “Stan jest stabilny. Poziom wody niewiele się podniósł, a sytuacja się stabilizuje” – mówił wójt Gorzyc. Przypomniał, że rzeka Łęg zbiera wodę w powiatu stalowowolskiego, dlatego jej poziom będzie lekko podwyższony, ale na pewno nie alarmowy. “Jesteśmy bezpieczni” – zapewnił Leszek Surdy.
Brygadier Jacek Widuch, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu mówi, że cały czas trwa intensywna praca strażaków, którzy zabezpieczają wały oraz walczą z wodą w regionie. Tłumaczył, że obwałowania są nadwyrężone, dlatego pojawiają się przecieki i podsiąknięcia. Były one jednak które na bieżąco likwidowane. W miejscowości Zalesie Gorzyckie były także prowadzone prace na prawym wale Wisły. Całą noc pracowało tam 34 strażaków. Podnosili i wzmacniali koronę wału. Ciągle także trwa przepompowywanie wody w miejscach, gdzie śluzy wałowe zostały zamknięte w związku z wysokim poziomem wody.
Brygadier Jacek Widuch dodaje, że największe szkody do tej pory wyrządziła rzeka Łęg w gminie Grębów. W Zapoledniku 20 gospodarstw zostało podtopionych. Woda zalała tam przede wszystkim posesje i – częściowo – budynki. Jeżeli jednak poziom rzek nadal będzie opadał, to szkody wyrządzone przez wodę w regionie będą niewielkie.

Fala wezbraniowa na Wiśle dziś popołudniu dotrze do województwa lubelskiego, gdzie do jutra obowiązuje 3 najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego. IMGW ostrzega przez możliwymi burzami, które mogą wystąpić dziś i jutro na północnym Podkarpaciu. Burzom może towarzyszyć silny wiatr.
W związku z falą powodziową na Wiśle, w województwie lubelskim obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia do jutra do godziny 6.00, a w województwie mazowieckim ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia do jutra do godziny 11.00.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/P.Lis/wcześn./jl/sjo

COMMENTS