HomeKultura

Środowisko aktorskie wspomina Romana Kłosowskiego

Środowisko aktorskie wspomina Romana Kłosowskiego

W wieku 89 lat zmarł aktor Roman Kłosowski – znany między innymi z roli Romana Maliniaka w serialu “Czterdziestolatek”. Artystę wspomina środowisko aktorskie.
Od ponad 60 lat znała go aktorka Irena Lipowska. Jej rodzina wraz z rodziną Romana Kłosowskiego wyjeżdżała często na wczasy. Jeszcze wczoraj Irena Lipowska odwiedziła aktora w szpitalu w Łodzi i pożegnała się z nim. “Było to bardzo ciężkie pożegnanie, ale zdawałam sobie sprawę, że lepiej gdyby jednak odszedł, bo bardzo, bardzo, bardzo cierpiał” – mówiła w radiowej Jedynce.
Dziś w Łodzi aktora miał odwiedzić dyrektor teatru Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Tomasz Tomaszewicz. W ostatnich latach Roman Kłosowski współpracował z tą placówką. Tomasz Tomaszewicz przypomniał, że ostatnia rola tego aktora na scenie to występ w monodramie “Ostatnia taśma Krappa” autorstwa Samuela Becketta w gorzowskim teatrze.
Reżyser teatralny Krzysztof Szuster przypominał bogaty dorobek filmowy aktora – nie tylko role komediowe, ale też “poważne” – jak w “Celulozie”, “Człowieku na torze” czy “Eroice”
Z warszawskim Teatrem Syrena Roman Kłosowski był związany od 1981 roku do końca lat 90. Tam występowała z nim między innymi aktorka teatralna i dubbingowa Beata Jankowska-Tzimas. W rozmowie z Polskim Radiem wspominała, że często witał ją słowami “moja Beatka” i pocałunkiem w policzek. Artystka rozpoczęła pracę w Syrenie 25 lat temu i wspominała, że Roman Kłosowski przyjął ją niezwykle ciepło. Sprawił jej też dużą przyjemność przyjeżdżając z żoną na jej ślub – bez wcześniejszej zapowiedzi.
Do pracy w Syrenie Romana Kłosowskiego przyjmowała pracująca tam do dziś Alicja Patera-Goller. W rozmowie z Polskim Radiem wspominała artystę jako partnera do rozmów o poważnych i lżejszych sprawach. Cieszył się też z każdej osoby, która go odwiedzała.
Z Romanem Kłosowskim w “Czterdziestolatku” grała między innymi aktorka Zofia Czerwińska. “Jego epizod w Czterdziestolatku to było coś po prostu fenomenalnego” – wspomina. Jego małżeństwo wspominała jako związek “papużek-nierozłączek”. Jak mówiła, stan aktora pogorszył się po śmierci żony w 2013 roku.
Roman Kłosowski urodził się 14 lutego 1929 roku w Białej Podlaskiej. W 1953 roku ukończył wydział aktorski warszawskiej PWST, a w 1965. – reżyserię na tej uczelni. W pamięci widzów pozostał głównie jako Roman Maliniak w serialu “Czterdziestolatek” w reżyserii Jerzego Gruzy. Wystąpił w kilkudziesięciu obrazach – w “Ewa chce spać” grał złodziejaszka ze słynnym tekstem “kup pan cegłę”, w “Eroice” podporucznika Szpakowskiego oraz Nostradamusa w obrazie “Jeszcze nie wieczór”.
Przez lata występował na scenach warszawskich, w Teatrze Dramatycznym i Ludowym. Był dyrektorem też Teatru Powszechnego w Łodzi. W ostatnich latach grał w filmach “Kop głębiej”, i “Szklana pułapka”.
Roman Kłosowski został uhonorowany między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotą Oznaką Honorową Towarzystwa Polonia. W 2013 roku odebrał Srebrny Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/zbiorcza/to/mitro/

COMMENTS