6.3 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

26 lutego przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna w Kościele katolickim – trwający 40 dni – okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i przemiany życia, czyli wewnętrznego nawrócenia. To także czas przygotowania do święta Wielkanocy.

W Popielec katolicy uczestniczą we mszy świętej, w czasie której kapłan posypuje ich głowy popiołem ze spalonych gałązek, poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Wypowiada przy tym słowa „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” lub: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Popiół symbolizuje kruchość ludzkiego życia i pokorę, a także wewnętrzną przemianę człowieka i oczyszczenie.

W Środę Popielcową, podobnie jak w Wielki Piątek, katolików obowiązuje ścisły post. Oznacza to, że wierni powinni zrezygnować z mięsa i mogą zjeść maksymalnie trzy posiłki, w tym jeden do syta. Obowiązkiem postu są objęte osoby od 18. do 60. roku życia.

Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej Romuald Kamiński, powiedział Polskiemu Radiu, że bardzo wielu ludzi, poważnie podchodzących do życia mówi, że z wielką radością przyjmują czas Wielkiego Postu. „W całym napięciu, jakie funduje nam codzienność, człowiek jest zmęczony. Ale jest w perspektywie czas, kiedy mogę uspokoić serce, pomyśleć o sprawach nadprzyrodzonych, o sensie życia. Kiedy mogę skorzystać z tych wielkich dobrodziejstw jakie wypracowały pokolenia, myślę o modlitwie nabożeństwem Gorzkich Żali, odprawianą Drogą Krzyżową, także innych formach skupienia w okresie Wielkiego Postu.”- mówił biskup Romuald Kamiński.

Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej, dodał, że Wielki Post, który stanowi fundament Kościoła i naszej wiary, jest wielkim bogactwem, jakiego nam dziś bardzo potrzeba. „Jeśli my ciągle marzymy, że chcemy aby Polska była silna, wielka, znacząca, żebyśmy byli dobrze postrzegani w świecie, to nie możemy w sposób rozrywkowy formować tego i następnych pokoleń. Post jest dobrą okazją, żeby zrzucić te niedobre zwyczaje i tak jak mówi św. Paweł „przyodziać się w Ducha Bożego.”- wyjaśnił duszpasterz.

Wielki Post rozpoczyna się od Środy Popielcowej, od posypania przez kapłanów głów wiernych popiołem. Podczas mszy nie śpiewa się Alleluja. Kapłani używają fioletowych szat liturgicznych czyli koloru pokuty. W czasie trwania Wielkiego Postu wierni nie powinni uczestniczyć w zabawach, dyskotekach i hucznych balach. W tym okresie zaleca się m.in. większą wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu, częstą modlitwę oraz udział w organizowanych nabożeństwach.

Okres Wielkiego Postu będzie trwał do Wielkiego Czwartku, który w tym roku wypada 9 kwietnia.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/M. Wosiek/zr

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520