HomeŚwiat

Sri Lanka: Przeszło 60 aresztowanych w związku z atakami

Sri Lanka: Przeszło 60 aresztowanych w związku z atakami

Na Sri Lance aresztowano przeszło 60 osób w związku z zamachami bombowymi, przeprowadzonymi w Niedzielę Wielkanocną. Zginęło w nich 359 osób, a około 500 zostało rannych. Trwają pogrzeby ofiar. W śledztwie policja ustaliła, że było dziewięciu zamachowców samobójców, w tym jedna kobieta. Zidentyfikowano ośmioro z nich.

Według lankijskiego ministerstwa obrony, ataki musiały być planowane przez co najmniej 7 – 8 lat. Przywódca muzułmańskiej organizacji terrorystycznej, która dokonała zamachów, popełnił samobójstwo w jednym z hoteli. Wiceminister obrony Ruwan Wijewardene poinformował, że zidentyfikowani zamachowcy to wykształceni ludzie, niezależni finansowo, wywodzący się z klasy średniej. Jeden z terrorystów studiował w Wielkiej Brytanii i Australii.

Przewodniczący parlamentu Sri Lanki Lakszman Kiriella powiedział, że wysocy rangą oficerowie wywiadu umyślnie ukrywali informacje o planowanych atakach. Nie podjęto działań, żeby zapobiec tragedii.

Do śledztwa w sprawie zamachów włączyły się Stany Zjednoczone. Na Sri Lankę przyjechała grupa amerykańskich agentów FBI. Amerykańska
ambasador na Sri Lance poinformowała, że USA nie miały wcześniejszych wiadomości wywiadowczych o planowanych zamachach, których skala – w jej
opinii – świadczy o tym, iż zostały zorganizowane przez międzynarodową grupę. Ambasador Alaina Teplitz dodała, że zdaniem władz amerykańskich „spisek terrorystyczny” trwa, a terroryści mogą zaatakować bez ostrzeżenia w każdym momencie.

Policja dokonała dziś kontrolowanej eksplozji motoroweru, zaparkowanego przed jednym z kin w stolicy Sri Lanki, Kolombo. Przypuszczano, że w pojeździe był zainstalowany ładunek wybuchowy, okazało się jednak, że tak nie było.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Tomasz Sajewicz / Pekin /IARwcześń./dw

COMMENTS