HomeŚwiat

Sri Lanka: ISIS przyznaje się do zamachu

Sri Lanka: ISIS przyznaje się do zamachu

Tzw. Państwo Islamskie przyznało się do przeprowadzenia serii zamachów na Sri Lance. W wielkanocną niedzielę w ośmiu eksplozjach w kościołach i hotelach dla obcokrajowców zginęło w sumie 321 osób, a ponad pół tysiąca zostało rannych.

Informację, że to ISIS stoi za zamachem na Sri Lance podała agencja Amak, która od kilku lat kojarzona jest z dowódcami tzw. Państwa Islamskiego. W umieszczonym na Twitterze komunikacie poinformowano, że sprawcy ataków z Wielkanocy byli “bojownikami” tzw. Państwa Islamskiego. Nie podano więcej szczegółów.
Wcześniej władze Sri Lanki informowały, że za atakami stoi jedna z miejscowych grup radykalnych islamistów, a zamachy miały być odpowiedzią na atak na meczety w Christchurch w Nowej Zelandii z marca tego roku. Wówczas, australijski napastnik, nazywający się “białym rasistą” zabił 50 osób.
Jak dotąd, żadne wiarygodne źródło nie potwierdziło, że za atakami na Sri Lance rzeczywiście może stać ISIS lub miejscowe organizacje. W przeszłości tzw. Państwo Islamskie przyznawało się do dokonywania zamachów na chrześcijan lub zachodnich obywateli na całym świecie.
Nad ranem w Wielkanoc bomby eksplodowały w trzech kościołach katolickich w Kolombo, w czasie, gdy trwały tam nabożeństwa. Do eksplozji doszło też w trzech hotelach w stolicy, podczas gdy w hotelowych restauracjach goście jedli śniadanie. Władze Sri Lanki poinformowały, że w związku z zamachami aresztowano jak dotąd 40 osób.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski/RTR/BBC/jf/sk

COMMENTS