HomePOLSKA

Srebrna: Faktura wystawiona przez Nuneatom nie została doręczona spółce

Srebrna: Faktura wystawiona przez Nuneatom nie została doręczona spółce

Faktura wystawiona przez firmę Nuneaton, a opublikowana dziś przez media, nie została doręczona spółce Srebrna i nie była księgowana – informuje prezes spółki Małgorzata Kujda. W oświadczeniu, otrzymanym przez Polską Agencję Prasową, czytamy, że Srebrna kwestionuje jakiekolwiek roszczenia ze strony austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera.
Fakturę opublikowała “Gazeta Wyborcza”. Wystawiła ją spółka Nuneaton, powołana przez spółkę Srebrna specjalnie do budowy bliźniaczych wieżowców w centrum Warszawy. Według dziennika, Birgfellner na podstawie dokumentu domaga się od srebrnej zapłaty – łącznie z podatkiem VAT – 1 miliona 580 tysięcy złotych. Jak pisze “Gazeta Wyborcza”, to właśnie brakiem faktur prezes PiS Jarosław Kaczyński miał uzasadniać odmowę wypłaty pieniędzy austriackiemu biznesmenowi. Według dziennika oryginały wszystkich faktur ma prokuratura.
“Po zapoznaniu się z opublikowaną w mediach fakturą nr FA/4/2018 z dnia 14 czerwca 2018 r. uprzejmie informuję, że nie została ona doręczona spółce i nie była przedmiotem księgowania. Jej treść wskazuje na próbę sfiskalizowania kosztów, które dotąd nie były przedmiotem sprawozdania (art. 740 k.c.) ze strony osoby podającej się za zleceniobiorcę. Spółka kwestionuje jakiejkolwiek roszczenia ze strony pana Birgfellnera, który w dniu 26.07.2018 r. złożył rezygnację z zarządu Nuneaton Sp. z o.o. Do dalszego wyjaśnienia pozostawiamy kwestię odprowadzenia podatku od towarów i usług do właściwego urzędu skarbowego w Warszawie” – przekazała w oświadczeniu przesłanym PAP prezes spółki Srebrna Małgorzata Kujda.
W związku z publikacja faktury Platforma Obywatelska domaga się, by Izba Administracji Skarbowej przeprowadziła kontrolę skarbową w spółce Srebrna. “Każda ze stron pozostaje w swojej roli” – powiedział dziennikarzom senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski. Jak mówi, Platforma będzie uważała, iż jest to nieprawidłowość, a Prawo i Sprawiedliwość uważa, że nie było żadnej nieprawidłowości w tych spotkaniach i projektach. Odnosząc się do wniosku o przeprowadzenie kontroli skarbowej Jan Maria Jackowski powiedział, że każdy ma prawo podejmować działania w oparciu o przepisy prawa jakie uważa za stosowne.
Senator Jackowski dodał, że na ujawnionym w ubiegłym tygodniu nagraniu prezes Prawa i Sprawiedliwości poradził austriackiemu biznesmenowi, by w kwestii zapłaty za wykonane usługi udał się do sądu. “I wtedy złoży stosowne zeznania w sądzie, jak rozumiem na jego korzyść, że prace zostały wykonane” – powiedział.
Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek napisała na Twitterze, że “faktura o której napisała dziś Gazeta Wyborcza nie jest podstawą do dokonania płatności, bo w niej nie wiadomo o co chodzi. Taką fakturę każdy może wystawić każdemu”.
W ubiegłym tygodniu Gazeta Wyborcza opublikowała stenogram nagrania rozmowy z lipca 2018 roku m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Geraldem Birgfellnerem. Rozmowy dotyczą kwestii wynagrodzenia za odrzuconą ostatecznie koncepcję budowy dwóch wieżowców na warszawskich gruntach należących do spółki Srebrna.

IAR/PAP/wcześn./jj

COMMENTS