HomeCiekawostki

Sprzedajesz mieszkanie? Poznaj 15 sposobów na uzyskanie wyższej ceny i szybszą sprzedaż

Sprzedajesz mieszkanie? Poznaj 15 sposobów na uzyskanie wyższej ceny i szybszą sprzedaż

Żeby uzyskać wyższą cenę za mieszkanie, czasem wystarczy kilka prostych trików.

Poznaj metody, które pozwolą Ci sprzedać nieruchomość szybciej i korzystniej.

-Jak skutecznie sprzedać mieszkanie? Czasem wystarczy wiedzieć, jak przygotować lokal przed wizytą klienta, jakich określeń użyć w ogłoszeniu albo jak skutecznie negocjować. Prezentujemy 15 sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci sprzedać lokal szybciej i za wyższą cenę.
 Przeglądając ogłoszenia, kupujący poświęca na każde tylko kilka chwil. Podaj zatem jak najwięcej przydatnych informacji, trzymając się faktów i unikając lania wody. Warto opisać nie tylko zalety mieszkania, ale też okolicy!
Człowiek kupuje przede wszystkim oczami. Zdjęcia dodane do ogłoszenia powinny być ostre, równo wykadrowane, mieć dobrą jakość i podkreślać zalety nieruchomości – jeśli nie masz pewności, jak to zrobić, poproś o ich wykonanie kogoś bliskiego albo zatrudnij profesjonalnego fotografa.
Światło i jasne kolory powiększają optycznie mieszkanie – a to prosty sposób na zachęcenie klienta do kupna. Rób nieruchomości zdjęcia w ciągu dnia, najlepiej przy słonecznej pogodzie, a jeśli to niemożliwe – zapal w pomieszczeniach dodatkowe lampy. Warto też zmienić zasłony i narzuty na jaśniejsze.
Klient powinien poczuć się w oglądanym mieszkaniu jak u siebie. Trudno jednak będzie mu to zrobić, jeśli co chwila będzie napotykać Twoje zdjęcia rodzinne czy pamiątki z wycieczek. Warto zatem ukryć te przedmioty – zarówno przed fotografowaniem, jak i przed prezentacją mieszkania.
Diabeł tkwi w szczegółach. Nieraz wystarczy wymienić przepalone żarówki, naprawić cieknący kran i wymienić uszkodzone gniazdka, żeby mieszkanie zaczęło się prezentować dużo lepiej. A lepszy wygląd to przecież wyższa wartość w oczach kupującego.
 Przed zrobieniem zdjęć do ogłoszenia mieszkanie koniecznie trzeba posprzątać. Nie może też być zagracone, bo wtedy wyda się mniejsze i brzydsze. Wynieś do piwnicy niepotrzebne meble (zwłaszcza te zniszczone!), schowaj naczynia kuchenne oraz bibeloty i ustaw równo meble, a łatwiej wynegocjujesz wyższą cenę.
 Emocjonalne przywiązanie do mieszkania sprawia, że wiele osób wycenia je zbyt wysoko – a później długo nie może znaleźć chętnych. Twoje mieszkanie powinno kosztować mniej więcej tyle, co podobne lokale w okolicy. Droższe powinno być tylko wtedy, jeśli czymś się wyróżnia – np. dużym balkonem czy wyjątkową lokalizacją.
Generalny remont to z reguły duży wydatek, który raczej nie zwróci się przy sprzedaży mieszkania. Warto jednak rozważyć mniejszy remont, szczególnie jeśli lokal jest mocno zaniedbany. Zerwij stare tapety, pomaluj ściany i wymień popękane płytki, a możesz liczyć na wyższą cenę.
Serwisy ogłoszeniowe aż pękają w szwach od ofert. Jeśli klientowi ma wpaść w oko właśnie Twoja, warto zainwestować w wyróżnienie swoich ogłoszeń. To na ogół niewielki wydatek, a widoczność Twojej oferty znacznie się zwiększy.
Dziś osoby kupujące nieruchomości coraz częściej szukają ich w grupach na Facebooku. Poszukaj więc grup dotyczących sprzedaży mieszkań oraz grup z lokalnymi ogłoszeniami. Warto też rozwiesić w okolicy kilka papierowych ogłoszeń – a nuż wpadną komuś w oko?
 Potencjalny nabywca pracuje z domu? Prezentując mieszkanie, podkreślaj, jak jest ciche i wygodne. Klientka ma małe dzieci? Opowiedz jej o szkołach i placach zabaw w okolicy. Nieraz wystarczy zamienić z kupującym kilka zdań, żeby się zorientować, na czym najbardziej mu zależy. Użyj tej wiedzy!
Sklepy spożywcze od dawna wiedzą, że rozpylenie w powietrzu woni świeżego chleba czy owoców zwiększa sprzedaż tych produktów. Mieszkanie też może zachęcać zapachem. Przed przybyciem klienta wywietrz je dokładnie, a później rozpyl w powietrzu odrobinę zapachu kawy, cytrusów lub wanilii.
„Cena do negocjacji” – taki dopisek w Twoim ogłoszeniu zachęci wiele osób. Nie znaczy to jednak, że później musisz mocno obniżać cenę. Negocjując, pójdź kupującemu na rękę, ale tylko trochę – zgódź się na niewielką obniżkę albo np. zaoferuj, że pokryjesz połowę kosztów notarialnych. Ty stracisz niewiele, a klient zyska poczucie, że zaoszczędził – i chętniej zdecyduje się na kupno.
Kupującego nie interesują Twoje wspomnienia związane z mieszkaniem. Odłóż emocje na bok i skup się na podkreślaniu obiektywnych zalet lokalu. Warto wybrać jeden zapadający w pamięć szczegół i podkreślać go – np. piękny widok z okien. Jeśli klient się nim zachwyci, Twoje szanse na zysk rosną.
 Gdy czujemy, że możemy coś stracić, nagle staje się to dla nas bardziej wartościowe. Warto więc poinformować klienta, że mieszkanie oglądało już kilku chętnych albo że ktoś inny jest już niemal zdecydowany na zakup. Kupując pod wpływem emocji, klient chętnie zapłaci więcej.
aip

COMMENTS