HomePILNE

Sprawa najważniejszych unijnych stanowisk będzie dzisiaj rozstrzygnięta? “Czy to będzie Unia, w której najsilniejsze kraje siłą narzucają rozwiązania?”

Sprawa najważniejszych unijnych stanowisk będzie dzisiaj rozstrzygnięta? “Czy to będzie Unia, w której najsilniejsze kraje siłą narzucają rozwiązania?”

Sprawa najważniejszych unijnych stanowisk najprawdopodobniej będzie dzisiaj rozstrzygnięta – uważa szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Wczoraj unijni przywódcy nie porozumieli się w tej sprawie i szczyt został zawieszony do dzisiaj do godziny 11.00.

Michał Dworczyk zaznaczył, że rozmowy dotyczą nie tylko obsady ważnych stanowisk, ale także tego, jak będzie wyglądała Unia Europejska w rozpoczynającej się kadencji. “Czy to będzie Unia dialogu, kompromisu, wypracowywania rozwiązań, które są dobre i akceptowalne dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Czy to będzie Unia, w której najsilniejsze kraje siłą narzucają rozwiązania nie zawsze korzystne dla innych krajów, innych regionów Unii Europejskiej” – mówi Michał Dworczyk.

Wczorajsze rozmowy zakończyły się fiaskiem ze względu na sprzeciw Grupy Wyszehradzkiej i Włoch wobec kandydatury Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Sceptycznie do tej kandydatury odnosiły się także niektóre kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

 

**

Przywódcy Unii Europejskiej ponownie podejmą dziś próbę obsady najważniejszych stanowisk. Wczoraj, po prawie 19 godzinach intensywnych negocjacji, nie udało się im porozumieć, szczyt został zawieszony i będzie dziś wznowiony o 11.00. Powodem fiaska rozmów był sprzeciw krajów Grupy Wyszehradzkiej i Włoch wobec kandydatury Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Entuzjastycznie do tej kandydatury nie podchodziła też grupa krajów Europy Środkowo-Wschodniej. “To nie jest człowiek kompromisu” – mówili przywódcy, którzy byli przeciwni.

“Nowa Europa potrzebuje nowych twarzy, które nie kojarzą się z atakiem na innych. Nie kojarzą się i nie starają się wyszukiwać problemów, tylko raczej starają się budować mosty” – mówił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wybór osób, które staną na czele Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i unijnej dyplomacji to formowanie kształtu Unii na najbliższe pięć lat. “A te pięć lat mogą być determinujące na kolejne wiele lat. To jest coś więcej niż tylko głosowanie nad dyrektywą o bananach, czy dyrektywie mobilności” – dodał.

Po fiasku szczytu polityczne puzzle ze stanowiskami trzeba będzie ułożyć od nowa. I choć wiele było zwrotów akcji z Fransem Timmermansem w roli głównej, to trudno sobie wyobrazić, by dziś powrócił. Kanclerz Angela Merkel mówiła, że w najbliższych latach Unia Europejska stoi przed wyzwaniami i państwa członkowskie powinny o siebie dbać bez wymuszania decyzji. Nawet jeśli jest wymagana większość dla jakieś kandydatury. “Poparcie 21 krajów nie jest wystarczające. Głosowanie przeciwko dużej grupie państw byłoby trudne” – dodała. Dziś na stole pojawi się nowy pakiet z nazwiskami. Przedstawi je szef Rady Europejskiej. Część krajów, w tym Polska, już wczoraj proponowała kilka kandydatur.

Decyzja o zawieszeniu szczytu do dziś do 11.00 a nie na przykład o zakończeniu i zorganizowaniu nowego, w połowie lipca oznacza, że unijni przywódcy chcą podjąć decyzję w sprawie obsady stanowisk najpóźniej dziś. Bo jutro Parlament Europejski zaplanował wybór swoich władz, w tym przewodniczącego. Chodzi o to, by nie oddawać inicjatywy europosłom, bo wtedy to do ich decyzji unijni przywódcy mogą się dostosowywać. Co więcej, w tajnym głosowaniu, sytuacja w Europarlamencie może się wymknąć spod kontroli. A częścią pakietu, który unijni przywódcy mają uzgodnić, jest stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego dla niemieckiego chadeka Manfreda Webera, który był przymierzany do szefa Komisji Europejskiej, ale został odrzucony przez unijnych liderów.

 

IAR/B.Płomecka&S.Białek/Bruksela/kj

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/kj

COMMENTS