-0.1 C
Chicago
poniedziałek, 18 marca, 2024

„Sprawa godna ubolewania”. Echa słów premiera Netanjahu o współpracy narodu polskiego w Holokauście

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sprawa jest godna ubolewania – tak szef polskiej dyplomacji komentuje słowa Benjamina Netanjahu. Chodzi o wczorajszą wypowiedź, kiedy to premier Izraela na spotkaniu w muzeum Polin w Warszawie miał powiedzieć, że naród polski współpracował z Niemcami przy Holokauście. Informację na ten temat podał dziennik „The Jerusalem Post”.

Minister Jacek Czaputowicz, który uczestniczy w Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, powiedział dziennikarzom, że takie słowa są dla polskich władz nie do przyjęcia. „Ubolewam, że to miało miejsce. One były bardzo niewłaściwe, bowiem utożsamianie czy też określanie Polaków jako współsprawców Holokaustu jest nie do przyjęcia dla nas. Czekamy na wyjaśnienia premiera Netanjahu w tej sprawie” – powiedział w Monachium Jacek Czaputowicz.
Polskie MSZ wezwało dzisiaj na rozmowę ambasador Izraela w Polsce Annę Azari. Po spotkaniu ministerstwo poinformowało jednak, że czeka na dalsze wyjaśnienia, bo twierdzi, że dotychczasowe informacje strony izraelskiej są nieczytelne.
Po południu kancelaria izraelskiego premiera oświadczyła, że Benjamin Netanjahu mówił o Polakach, którzy współpracowali z Niemcami, a nie o całym narodzie czy państwie polskim. Jak czytamy w oświadczeniu, jego wypowiedź została błędnie zrozumiana i zacytowana w prasowych doniesieniach.

 

****

 

“Takie słowa są dla nas nie do zaakceptowania” – tak minister obrony Mariusz Błaszczak komentuje wypowiedź Benjamina Netanjahu. Chodzi o wczorajszą wypowiedź, kiedy to premier Izraela na spotkaniu w muzeum Polin w Warszawie miał powiedzieć, że naród polski współpracował z Niemcami przy Holokauście. Informację na ten temat podał dziennik „The Jerusalem Post”.
Polski minister obrony Mariusz Błaszczak, który uczestniczy w Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, zastrzegł w rozmowie z polskimi dziennikarzami, że wypowiedź izraelskiego premiera zna tylko z mediów. Podkreślił równocześnie, że zarówno słowa Benjamina Netanjahu, jak i wcześniejsze słowa amerykańskiej dziennikarki Andrei Mitchell o współpracy „polskiego reżimu” z Niemcami, są nie do zaakceptowania. Obie te wypowiedzi padły w czasie, gdy w Warszawie trwała konferencja na temat Bliskiego Wschodu z udziałem przedstawicieli 60 krajów. „Takie wypowiedzi nie budują klimatu współpracy i sukces, jakim była konferencja, został przesłonięty przez te złe, nieakceptowalne wypowiedzi czy to dziennikarki, czy to, jeśli taka wypowiedź miała miejsce, premiera Izraela. Z całą pewnością rząd polski nie akceptuje takich wypowiedzi” – powiedział w Monachium Mariusz Błaszczak.
Minister obrony narodowej uważa, że pojawiające się podobne stwierdzenia są wynikiem wielu lat zaniedbań poprzednich polskich władz. „My Polacy mamy dużo do zrobienia, żeby odkłamać to wszystko, co przez lata zostało na temat Polski i Polaków, na temat postawy naszej w czasie II wojny światowej wypowiedziane” – dodał Mariusz Błaszczak.
Polskie MSZ wezwało dzisiaj na rozmowę izraelską ambasador w Polsce Annę Azari. Po spotkaniu ministerstwo poinformowało jednak, że czeka na dalsze wyjaśnienia, bo twierdzi, że dotychczasowe informacje strony izraelskiej są nieczytelne.
Po południu kancelaria izraelskiego premiera oświadczyła, że Benjamin Netanjahu mówił o Polakach, którzy współpracowali z Niemcami, a nie o całym narodzie polskim.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/Waldemar Maszewski/Monachium/em/dabr

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski/Waldemar Maszewski/Monachium/em/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520