HomePOLSKAMazowieckie

Sprawa Amber Gold – trwają przesłuchania świadków

Sprawa Amber Gold – trwają przesłuchania świadków

Prokuratura rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz lekceważyła dochodzenie w sprawie Amber Gold- mówiła podczas przesłuchania przed Sejmową Komisją ds. Amber Gold sierżant Katarzyna Tomaszewska-Szyrajew z Komendy Miejskiej w Gdańsku.

Od maja 2010 roku policjantka prowadziła dochodzenie w tej sprawie, które zleciła jej prokurator referent Barbara Kijanko. Sejmowa komisja ds. Amber Gold przesłuchuje dziś kolejnych świadków, policjantka jest trzecim z nich.
Katarzyna Tomaszewska- Szyrajew mówiła m.in, że miała utrudniony kontakt z przełożonymi, którzy np. nie odbierali od niej telefonów. “Były sytuacje absurdalne, że ja prosiłam prokuratora, który siedział obok o to, żeby prokurator (B.Kijanko) odebrała telefon.” – tłumaczy Katarzyna Tomaszewska-Szyrajew Niektóre dokumenty – wbrew praktyce – były wysyłane przez policjantkę faksem.
Członkowie komisji pytali o doświadczenie funkcjonariuszki w sprawach związanych z prawem bankowym. Jak sama przyznała, pierwszy raz spotkała się z takim dochodzeniem, jej zdaniem w Komendzie Miejskiej w Gdańsku były osoby bardziej kompetentne. “Byli tam funkcjonariusze, którzy mieli dużo większy staż pracy w wydziale do walki z przestępczością gospodarczą” – mówi Katarzyna Tomaszewska-Szyrajew. Dodała, że nie kwestionowała decyzji swoich przełożonych o zleceniu jej prowadzenia dochodzenia i nie pytała dlaczego właśnie ona otrzymała taką sprawę. .
Posłowie zasiadający w Sejmowej Komisji ds. Amber Gold komisji pytali między innymi o szczegóły współpracy z prokuraturą Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz, o czynności jakie podejmowała policja w trakcie dochodzenia oraz nieścisłości dzisiejszych zeznań funkcjonariuszki z wcześniejszymi z 2013 roku.
Zawiadomienie Komisji Nadzoru Finansowego ws. Amber Gold trafiło do Prokuratury Rejonowej Gdańsk Wrzeszcz w grudniu 2009 roku. W styczniu 2010 roku prokurator Barbara Kijanko postanowiła o odmowie wszczęcia śledztwa. Po uwzględnieniu w kwietniu 2010 roku zażalenia Komisji Nadzoru Finansowego przez sąd, sprawą zajęła się prokuratura, a akta zostały przekazane do gdańskiej Komendy Miejskiej Policji z poleceniem wszczęcia dochodzenia.
8 listopada prokurator Barbara Kijanko nie stawiła się na przesłuchanie przed Sejmową Komisją.
Kolejnym świadkiem, którego przesłuchuje dziś komisja, jest prokurator Piotr Gronek z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz.
Sejmowa Komisja śledcza ds. Amber Gold, na czele której stoi posłanka PiS Małgorzata Wassermann, rozpoczęła pracę 7 września bieżącego roku. Celem komisji jest zbadanie prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold.

Dawid Grygorcewicz, Fot. Michał Dyjuk

COMMENTS