Po spotkaniu minister Rafalskiej z rodzicami protestującymi w Sejmie. Na razie bez przełomu

Po spotkaniu minister Rafalskiej z rodzicami protestującymi w Sejmie. Na razie bez przełomu

Sejmie odbyło się wieczorem spotkanie minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej z rodzicami osób niepełnosprawnych, protestującymi na sejmowym korytarzu od 18 kwietnia. Rozmowy za zamkniętymi drzwiami trwały niespełna godzinę. Po spotkaniu rodzice powiedzieli dziennikarzom, że nie opuszczą parlamentu i nadal będą protestować. Minister Rafalska poinformowała natomiast, że zaproszono ją na jutro na kolejne spotkanie oraz że premier Mateusz Morawiecki zaproponował udostępnienie protestującym jednej z sejmowych sal. 

 

Szefowa resortu rodziny i pracy podkreśliła, że “bez mediów rozmowy toczą się spokojniej”.

Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. W projekcie znalazł się zapis, by od 1 czerwca renta socjalna została podwyższona do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i wyniosła 1029 złotych 80 groszy. Dotychczas renta socjalna wynosiła 865 zł i trzy grosze. Jest ona przyznawana osobom, które w większości nigdy nie osiągają samodzielności życiowej, a w wieku dorosłym zamieszkują z rodzicami lub przebywają wiele lat w instytucjonalnych formach opieki.

Wcześniej uczestnicy protestu przedstawili propozycję, polegającą na wprowadzeniu od maja dodatku “na życie” w wysokości 300 złotych miesięcznie, od stycznia 2019 roku w wysokości 400 złotych i od czerwca 2019 roku w wysokości 500 złotych. Rząd odpowiada, że na zrealizowanie tego postulatu nie ma pieniędzy w budżecie państwa.

IAR/M.Naukowicz/wcześn./dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0