HomeUncategorized

Spotkanie z autorem książki o Witoldzie Pileckim

Spotkanie z autorem książki o Witoldzie Pileckim

CHICAGO: (in.wł) Ukazała się amerykańska książka o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim, pt. „Ochotnik: Jeden człowiek, podziemna armia i tajna misja zniszczenia Auschwitz”. (The Volunteer: One Man, An Underground Army, and the Secret Mission to Destroy Auschwitz). ‘

W czwartek wieczorem odbyło się spotkanie z Jackiem Fairweatherem, autorem książki w Konsulacie RP w Chicago.

Autor jest byłym korespondentem wojennym największych amerykańskich gazet. Jest z pochodzenia Walijczykiem, mieszka na wschodzie USA.

Allan J. Reich (l.) moderator spotkania dyskusyjnego z autorem Jackiem Fairweather (p.).

Autora zafascynowała historia i postać rotmistrza Pileckiego. Prowadzil przez 5. lat badania archiwalne z zespołem, który tłumaczył mu dokumenty archiwalne na język angielski. Odwiedził kilkakrotnie Polskę, spotkał się z rodziną Witolda Pileckiego i innymi świadkami wojennych wydarzń. W rezultacie gigantycznej pracy archiwalnej powstała książka.

Pilecki był oficerem polskiego państwa podziemnego, który podczas II wojny światowej na ochotnika dostał się do Auschwitz gdzie organizował ruch oporu i przygotowywał raporty na temat sytuacji w obozie. Książka o Pileckim jest przeznaczona dla amerykańskich i brytyjskich czytelników.

Publikacja ukazuje się w USA nakładem znanego wydawnictwa Harper Collins. Jest już dostępna w największych amerykańskich księgarniach, w tym sieci Barnes & Noble oraz na Amazonie.

Zamierzeniem autora jest dotrzeć z historią o Witoldzie Pileckim do szerokiej opinii publicznej w Stanach Zjednoczonych, w Anglii, w Polsce i w innych grupach językowych. Autor jest doświadczonym korespondentem wojennym, pisarza. Podróżował jako dziennikarz do Iraku, Afganistanu i inych rejonów świata.

Autor podróżował do Polski, prowadził badania archiwalne, jest zafascynowany polską kulturą. Zamierza przedstawić Pileckiego jako Polaka, zangażowanego wierzacego, jednocześnie troszczącego się o dramatyczne losy ludności żydowskiej i próbował ostrzegać innych przed zagrożeniami ze strony hitlerowskich Niemiec i planów masowego mordowania ludności polskiej, żydowskiej.

Autor chce pokazać jak ważną rolę odegrała Polska w walce o niepodległość i wyzwolenie Europy.

Spotkania autorskie odbyły się już w Nowym Jorku. Waszyngtonie. My uczestniczyliśmy w spotkaniu w Konsulacie RP w Chicago. Kolejne spotkanie odbiędzie się za kilka dni w Londynie.

Pytaliśmy autora oróżne kwestie. Dziękowaliśmy za jego zaangażowanie w pokazaniu polskiego bohatera, człowieka niezwykłekj odwagi, jakim był Pilecki.

Pytałem autora o tłumaczenie na język polski. Trwają już prace nad tłumaczeniem na język polski. Polskie wydanie ma się ukazać w przyszłym roku. Potem będą tłumaczenia na kilka innych języków.  Gospodarzem spotkania był Piotr Janicki, Konsul Generalny RP w Chicago.

Na spotkaniu był także Dyrektor Instytutu Pileckiego. Dr. Wojciech Kozłowski. Instytut ma ambitne plany poszerzenia swojej działalności i obecności w różnych krajach świata, w Berlinie, potem w USA. Instytut Pileckiego przygotowuje wystawę o swoim patronie.

Amerykańska książka o Pileckim ma szanse na sukces w Stanach Zjednoczonych, ponieważ wydało ją znane amerykańskie wydawnictwo i skierowana jest na tutejsszy rynek.

Na spotkaniu w Konsulacie było wielu przedstawicieli różnych instytucji takich jak polskie szkoly, Muzem Polskie w Ameryce, Muzeum Holocaustu i wiele innych.

Na zdjęciu Allan Reich (moderator dyskusji z autorem); Susan z Muzeum Holocaust w Skokie, Illinois; Ted Machnik, Sedzia w Powiecie Cook oraz ja niżej podpisany.

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku na Kresach Wschodnich. Po rozpoczęciu II wojny światowej zaangażował się w działalność podziemną. Do obozu koncentracyjnego Auschwitz trafił w 1940 roku z własnej woli i za zgodą dowództwa. Spędził tam ponad dwa i pół roku, budował siatkę konspiracyjną, a w raportach dla podziemia informował o sytuacji w obozie i zagładzie Żydów.

Po ucieczce z Auschwitz Pilecki służył w kierownictwie Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do niewoli niemieckiej. Do kraju wrócił w 1945 roku jako wysłannik gen. Władysława Andersa, aby stworzyć siatkę wywiadowczą.

W 1947 roku został aresztowany przez włądza komunistycznej Polski. Był przez Urząd Bezpieczeństwa był torturowany i skazany na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku. Stracił życie w tragiczny sposób, ale jego postać wciąż fascynuje dziennikarzy, historyków, przeciętnych obywateli w Polsce, USA i na świecie.

 

Polecamy publikację Państwa uwadze.

Tekst i Zdjęcia @ Andrzej MikolajczykCOMMENTS