22.2 C
Chicago
wtorek, 16 lipca, 2024

Spotkanie rządu i górników: Jaka przyszłość polskiego górnictwa?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że dzisiejsze rozmowy w Warszawie z przedstawicielami strony społecznej dotyczyły nie tylko bieżącej kondycji branży górniczej, ale również perspektywy funkcjonowania energetyki węglowej w najbliższych dziesięcioleciach. Było to pierwsze robocze spotkanie zespołu, który ma opracować propozycje zmian w tym sektorze. Mają one zapewnić jego stabilne działanie w kolejnych latach.

Do rozmów zaproszono przedstawicieli central związkowych, ekspertów z branży górniczej, a także przedstawicieli ministerstw: aktywów państwowych, rozwoju oraz klimatu. Wicepremier Jacek Sasin, który kieruje pracami zespołu, powiedział, że dzisiejsza dyskusja była dobra i merytoryczna. Dodał, że w spotkaniu brali udział między innymi minister klimatu Michał Kurtyka i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Wicepremier powiedział, że przedstawiono uwarunkowania wpływające na dalsze funkcjonowanie energetyki węglowej i górnictwa, a także wysłuchano opinii i oczekiwań strony społecznej. Kolejne spotkanie zespołu ma odbyć się za tydzień i ma być poświęcone relacjom pomiędzy górnictwem i energetyką. Jak poinformował wicepremier Sasin, wezmą w nim udział szefowie państwowych spółek energetycznych i przedstawiciele związków zawodowych działających w energetyce.

Wicepremier dodał, że dyskusja dotyczyła przyszłości energetyki węglowej w relacji z polityką klimatyczną Unii Europejskiej oraz polityką energetyczną Polski, którą przygotowuje ministerstwo klimatu.

Szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz wyraził nadzieję po spotkaniu, że w najbliższym czasie zostanie ustabilizowana sytuacja finansowa Polskiej Grupy Górniczej. Mówił też o ustaleniach dotyczących polityki klimatycznej. „Dzisiaj żeśmy postanowili, że to nie będzie tak, że tylko rząd będzie rozmawiał na forum unijnym i będzie ulegał Unii w kontekście rozwiązań energetycznych, bo tak to dzisiaj wygląda i to jest niedobre dla całego naszego regionu” – oświadczył. Dominik Kolorz dodał, że w ramach rozmów dotyczących polityki klimatycznej będą mogli przedstawiać swoje propozycje i ekspertów.

Obie strony przyznały po spotkaniu, że dziś nie poruszono tematu likwidacji kopalń. Rozmawiano między innymi o problemie importu węgla i energii do Polski.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele resortów: aktywów państwowych, rozwoju i klimatu, spółek węglowych i energetycznych, reprezentanci strony społecznej oraz eksperci.
Kolejne spotkanie ma się odbyć w Katowicach.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Jasik/w kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520