Spotkanie prezydentów Polski i Czech. O czym rozmawiali?

Spotkanie prezydentów Polski i Czech. O czym rozmawiali?

Współpraca gospodarcza i wojskowa to niektóre tematy rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z przebywającym z oficjalną wizytą w Polsce prezydentem Czech Miloszem Zemanem. Prezydenci obu krajów zwrócili uwagę, że oba kraje łączy kwestia bezpieczeństwa w regionie. 
Polski prezydent dziękował swemu czeskiemu gościowi za wkład Czech we wzmacnianie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, obecność polskich żołnierzy na Litwie i Łotwie oraz gotowość czeskiego lotnictwa do udziału w Baltic Air Policing w 2019 roku. ,,To pokazuje, że Czechy jako nasz sojusznik w ramach Sojuszu Pólnocnoatlantyckiego doskonale rozumieją, na czym polega kwestia zapewnienia bezpieczeństwa i pokoju w tej części Europy i zdają sobie sprawę z istniejących zagrożeń – powiedział nasz prezydent.
Milosz Zeman akcentował też potrzebę rozwoju współpracy wojskowej w ramach Grupy Wyszehradzkiej. ,,Mówiliśmy o współpracy wojskowej w Grupie Wyszehradzkiej, o Battle Group, czyli o wspólnej grupie bojowej i wierzę, że będziemy ją dalej aktywizować” – dodał czeski prezydent.
Polska i Czechy zamierzają także razem zabiegać o korzystny dla obu krajów kształt unijnego budżetu. ,,Tylko działając wspólnie będziemy liczyć się w UE” – podkreślał prezydent Andrzej Duda. Przypomniał, że Polska i Czechy, jako kraje, które znajdowały się za żelazną kurtyną, rozwijały się słabiej niż kraje Europy Zachodniej. Szansą na wyrównanie tych różnic były i są środki z funduszu spójności. Dlatego będą zabiegały o ich sprawiedliwy podział. ,,Nasze kraje będą czyniły starania na forum Unii Europejskiej by polityka spójności mogła być nadal w jak największym stopniu realizowana, ponieważ w tym zakresie cały czas gonimy bogate kraje” – dodał polski prezydent.
Oba kraje zamierzają także zabiegać o zwiększenie wydatków na wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Jednym z wątków spotkania był rozwój stosunków w ramach tzw. Trójmorza. ,,Obu krajom zależy na powstaniu lepszych połączeń drogowych, wodnych i kolejowych, a także wprowadzeniu ułatwień w zakresie biznesu, turystyki i bezpieczeństwa energetycznego” – podkreślał Andrzej Duda. Polski prezydent mówił między innymi o planach udrożnienia korytarza wodnego na odcinku Odra-Dunaj-Łaba, umożliwiającego połączenie portów w Świnoujściu i Szczecinie z Czechami.
Milosz Zeman spotkał się dziś także z premierem Mateuszem Morawieckim, ma też zaplanowane spotkania z marszałkami Sejmu i Senatu – Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wcześn./krad/jjCOMMENTS

WORDPRESS: 0