HomeŚwiat

Spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Czechach

Spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Czechach

Państwa Grupy Wyszehradzkiej w Lednicach na Morawach uzgodniły wspólne stanowisko wobec nadchodzących negocjacji dotyczących nowego unijnego budżetu oraz Europejskiego Funduszu Odbudowy. Podczas spotkania premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozmawiano o tym, w jaki sposób fundusze europejskie mogą najefektywniej pomóc gospodarce dotkniętej kryzysem z powodu epidemii koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że podział dodatkowych środków musi być sprawiedliwy i jest to jeden z głównych elementów wspólnego stanowiska grupy V4. Jak powiedział szef polskiego rządu, biedniejsze państwa UE nie mogą być poszkodowane względem państw bogatszych. “Patrząc w sposób całościowy uważamy, że te polityki – spójności, rolna wsparte przez Fundusz Obudowy, mogą jeszcze lepiej przyczynić się do odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Polski premier wyraził zadowolenie ze wspólnego stanowiska całej Grupy Wyszehradzkiej w kwestiach budżetu i unijnej pomocy. Jak zaznaczył, środki z Funduszu Odbudowy powinny być przyznawane elastycznie – sprawiedliwie i zgodnie z potrzebami poszczególnych państw. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że państwa V4 potrzebują przede wszystkim środków na drogi, koleje, autostrady, mosty i różnego rodzaju inwestycje w infrastrukturę oraz edukację i politykę środowiskową.

Szef rządu zaznaczył, że nowy budżet i dodatkowe środki mogą szybko przyczynić się do ożywienia gospodarki dotkniętej epidemią. Jak mówił Mateusz Morawiecki, warunkiem gospodarczego odbicia się Europy jest dobra współpraca w ramach Europejskiego Funduszu Odbudowy. Polski premier powiedział, że przy spełnieniu tego warunku, możliwe jest osiągnięcie ponownego wzrostu gospodarczego jeszcze przed końcem roku.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Europa wspólnie musi stawić czoła nowemu wyzwaniu i ponieść dodatkowe koszty. Zaznaczył, że w walce ze skutkami epidemii powinny wziąć udział także duże, międzynarodowe korporacje. Szef polskiego rządu mówił, że wielkie firmy z Indii, Chin, USA oraz Europy powinny, poprzeć opodatkowanie, dołożyć się do wspólnego, unijnego budżetu. “Tylko na tej zasadzie Polska może zgodzić się na dodatkowe środki. Będziemy bardzo mocno dbali tutaj o każde euro, będziemy dbali o nasz interes” – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

W Lednicach na Morawach rozmawiano również o projekcie Komisji Europejskiej, która na początku maja zaproponowała nowy unijny budżet na lata 2021-2027. Ten ma wynosić 1,1 biliona euro. Dodatkowo, by ożywić gospodarkę Komisja proponuje kolejne 750 miliardów euro w grantach i pożyczkach.

Podczas wspólnego wystąpienia szefowie rządów Polski, Czech i Węgier przekazali również kondolencje premierowi Słowacji w związku z dzisiejszym atakiem nożownika w miejscowości Vrutki, gdzie uzbrojony mężczyzna wtargnął do szkoły.

Była to pierwsza zagraniczna wizyta premiera Mateusza Morawieckiego po tym gdy zawieszono międzynarodowe spotkania ze względu na epidemię. Szczyt w Lednicach był też ostatnim podczas rocznej prezydencji Czech w grupie V4. Od lipca Grupie Wyszehradzkiej będzie przewodzić Polska.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Lis/d Pilecki/w dwi/

COMMENTS