Spotkanie Pompeo-Czaputowicz “potwierdziło doskonały stan stosunków między USA i Polską”

Spotkanie Pompeo-Czaputowicz “potwierdziło doskonały stan stosunków między USA i Polską”

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że jego spotkanie z amerykańskim sekretarzem stanu Mike’em Pompeo potwierdziło doskonały stan stosunków między obydwoma państwami. Szefowie dyplomacji Polski i USA rozmawiali dzień przed odbywającą się w Warszawie konferencją dotyczącą sytuacji na Bliskim Wschodzie. Organizują ją wspólnie Polska i Stany Zjednoczone.
Po spotkaniu w Warszawie minister Czaputowicz podkreślił, że rozmawiano między innymi o sprawach bezpieczeństwa. Zaznaczył, że cele w polityce zagranicznej Polski i USA są zbieżne. Jacek Czaputowicz podziękował także za to, że amerykańscy żołnierze pełnią służbę w naszym kraju.
Jacek Czaputowicz mówił, że zadowoleniem przyjął zobowiązanie Stanów Zjednoczonych o instalacji obrony przeciwrakietowej w Redzikowie. Szef MSZ dodał, że rozmowy dotyczyły także rozszerzenia obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że zarówno Polska, jak i USA są zaangażowane w pokojowe procesy na świecie. Odniósł się w tym kontekście do zaplanowanej na jutro wizyty w jednej z amerykańskich baz w naszym kraju, w której stacjonują żołnierze USA, Polski i innych krajów NATO. “NATO jest przygotowane do pokonania każdego wyzwania i każdego agresora oraz do tego, aby sprostać wyzwaniom bezpieczeństwa, przed którymi stoimy i bronić naszych wartości” – powiedział Mike Pompeo.
Sekretarz stanu USA zaznaczył, że prezydent Donald Trump jest wdzięczny Polsce za to, iż wywiązuje się ze swoich zobowiązań w NATO i wspiera Sojusz jak tylko może, między innymi poprzez współpracę wojskową w Afganistanie. Mike Pompeo podkreślił, że Polacy wiedzą, jak ważne jest wspieranie odstraszania i Ameryka jest za to bardzo wdzięczna.
Jacek Czaputowicz powiedział także, że Polska i Stany Zjednoczone uważają projekt gazociągu Nord Stream 2 za szkodliwy dla bezpieczeństwa energetycznego Europy. Zwrócił uwagę, że w sprawie gazociągu oba kraje popierają stanowisko Komisji Europejskiej.
Mike Pompeo podkreślił, że Rosja wykorzystuje dostawy gazu jako broń polityczną. Zaznaczył, że relacje polsko-amerykańskie w dziedzinie energetyki zyskują na znaczeniu wobec importu gazu ze Stanów Zjednoczonych. Dostawy skroplonego surowca są przyjmowane poprzez terminal LNG w Świnoujściu.
Mike Pompeo powiedział, że Polska stara się również uniezależnić od dostaw rosyjskiego gazu. “Jesteśmy przeciwni gazociągowi Nord Stream 2, bo umocniłby on przewagę Rosji i uzależniłby innych naszych europejskich sojuszników od rosyjskich dostaw” – powiedział Mike Pompeo.
Jacek Czaputowicz podkreślił także, że oba kraje krytycznie oceniają agresywne działania Rosji, zwłaszcza wobec Ukrainy.
Jutro szefowie dyplomacji obu państw odwiedzą amerykańskich żołnierzy w jednej z baz w Polsce. Wezmą też udział w obradach konferencji bliskowschodniej w Warszawie.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/wcześn./dwi/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0