HomePOLSKA

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim w sprawie reformy sądownictwa

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim w sprawie reformy sądownictwa

W południe kontynuowane będą rozmowy dotyczące prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. W Pałacu Prezydenckim dyskutować będą: wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha oraz przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz z PiS. Tematem mają być między innymi poprawki do projektów opracowane przez większość parlamentarną.

Minister Mucha i poseł Piotrowicz spotkali się już raz w sprawie reformy sądownictwa – we wtorek. Omawiano wtedy między innymi: sposób wyboru członków KRS czy warunki przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Te kwestie mają być poruszane także dziś – zapowiedział poseł Stanisław Piotrowicz: “Dokonaliśmy przeglądu wszystkich kwestii, które były postrzegane odmiennie. W niektórych sytuacjach propozycje musi rozważyć większość parlamentarna, w innych to prezydent miał zastanowić się nad naszymi rozwiązaniami” – wyjaśnił.
We wrześniu i październiku doszło także do 4 spotkań w sprawie reformy sądownictwa prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem partii rządzącej Jarosławem Kaczyńskim. Odbyte dotąd rozmowy przybliżają obie strony do porozumienia – zapewnił poseł: “W niektórych momentach uzgodniliśmy już satysfakcjonujące uzgodnienia. W innych uznaliśmy, że wrócimy do rozmów po namyśle. Ja mam nadzieję, że w najbliższych dniach dojdzie do skrystalizowania ostatecznych poglądów. Jeszcze chwilkę trzeba cierpliwie poczekać” – zaznaczył Stanisław Piotrowicz.
Prezydent wniósł do Sejmu swoje projekty ustaw w sprawie KRS i Sądu Najwyższego po tym, jak w lipcu zawetował dwie propozycje regulacji autorstwa klubu PiS.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Michał Fedusio/sk

COMMENTS