7.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Spór zbiorowy w Biedronce. Czego chcą związkowcy?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

NSZZ „Solidarność” działający w sieci Biedronka rozpoczął spór zbiorowy z pracodawcą. Postulaty związkowców to skrócenie czas pracy w soboty, a także zwiększenie ilości etatów w sklepach Biedronki. „S” chce ponadto wprowadzenia regulaminu wynagradzania, nowego regulaminu pracy, a także zmian w systemie premiowania, który, zdaniem związkowców jest niesprawiedliwy. Jak podkreśla „Solidarność” w sieci Biedronka może dojść nawet do strajku generalnego.

 

O sporze zbiorowym z pracodawcą, „Solidarność” działająca w Biedronce poinformowała 29 sierpnia na swojej stronie internetowej.

 

Postulaty o jakie zabiega „S” to:

 

 

    • skrócenie czasu pracy w soboty

 

    • zwiększenie ilości etatów

 

    • wprowadzenie regulaminu wynagradzania

 

    • wprowadzenie nowego regulaminu pracy

 

    • zmiana systemu premiowego

 

 

Jak podkreśla Piotr Adamczyk, przewodniczący „Solidarności” w Jeronimo Martins Polska, wydłużenie otwarcia sklepów sieci Biedronka w soboty do 22, a nawet do 23, wiąże się z konfrontacją z agresywnymi klientami, brakiem zapewnienia dostateczej ochrony oraz koniecznością wykonania czynności po zamknięciu sklepu, co powoduje, że pracownicy do domu wychodzą około północy. W związku z tym powrót nie zawsze jest komfortowy, gdyż nie wszędzie komunikacja miejska w takich godzinach jeździ.

 

O tej porze naprawdę mało kto robi zakupy i utarg jest bardzo mały. Zdarzają się za to agresywni klienci pod wpływem alkoholu czy innych używek. W ostatnich miesiącach wiele razy otrzymywaliśmy od pracowników z całego kraju informacje, że do sklepów musiała być wzywana policja. Biedronka wydłużyła godziny pracy do późnych godzin nocnych, ale nie zapewniła sklepom i pracownikom właściwej ochrony – mówi Adamczyk.

 

Przedstawiciele „Solidarności” w sieci Biedronka zwracają również uwagę na problem ilości pracowników w sklepach. W związku ze wzrostem ilości asortymentu, a brakiem zwiększenia ilości pracowników, zatrudnieni w Biedronce skarżą się, że pracują ponad swoje siły.

 

Poziom zatrudnienia na poszczególnych sklepach jest taki sam lub mniejszy niż na przykład 10 lat temu. Tymczasem w tym okresie znacząco wzrósł asortyment. Nie trzeba pracować w Biedronce, żeby zobaczyć, że pracowników jest za mało. Klienci też widzą, jak pracownicy biegają po sklepie, wykładają towar, wypiekają pieczywo, a w międzyczasie obsługują klientów na kasie, gdy zrobi się kolejka – podkreśla Piotr Adamczyk.

 

Związkowcy chcą wprowadzenia regulaminu wynagradzania, nowego regulaminu pracy, a także zmiany sytemu premiowego, który w ich ocenie jest niesprawiedliwy. Chodzi o uznaniowy system premiowania, uzależniony od arbitralnej decyzji przełożonych – tłumaczy Adamczyk.

 

Pismo o wszczęciu sporu zostało wysłane 28 sierpnia do Jeronimo Martins Polska. Teraz, zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, rozpocząć się mają rokowania z pracodawcą. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, kolejnym etapem będą mediacje z udziałem mediatora, którego wyznacza resort rodziny, pracy i polityki społecznej. W razie niepowodzeń mediacji, w Biedronce może dojść nawet do strajku generalnego – przypomina „Solidarność”.

 

TK aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520