19 C
Chicago
niedziela, 15 września, 2024

Spór wokół pałacyku Lubomirskich w Rzeszowie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

 Niektórym mieszkańcom przeszkadza brak wazonów na remontowanym ogrodzeniu pałacyku Lubomirskich w Rzeszowie. Konserwator tłumaczy, że inwestor może to zmienić.

Przypomnijmy, że właścicielem zabytkowego pałacyku Lubomirskich od 2013 r. jest okręgowa izba lekarska, która z wielką pieczołowitością go odnawia. Nie wszystkim jednak podobają się efekty tych prac. Słychać głosy, że na bocznych odcinkach ogrodzenia, a konkretnie na kamiennych filarach, brakuje charakterystycznych wazonów, do których przyzwyczaili się mieszkańcy. Dlaczego ich nie ma? – Jak tylko kupiliśmy pałacyk, wystąpiliśmy do ówczesnego konserwatora zabytków Zbigniewa Juchy z prośbą o przedstawienie zaleceń dotyczących remontu – tłumaczy Wojciech Domka, prezes OIL w Rzeszowie.
– Było tam ponad 20 punktów, a odnośnie do wazonów wytyczne dotyczyły tego, by znajdowały się one od frontu i na rogatkach, w tym od strony willi Kotowicza. I tak właśnie zrobiliśmy, bo nie jesteśmy historykami, żeby polemizować ze zdaniem konserwatora – wyjaśnia. I dodaje, że z jego wiedzy wynika, że ręcznie wykonane wazony nie są oryginalnie barokowe, ale jedynie stylizowane na barokowe, bo pochodzą z lat 80. XX wieku. – Oczywiście, jest to także element dziedzictwa kulturowego, lokalnej historii, którą szanujemy, i dlatego te dziesięć sztuk zostało odrestaurowanych i pozostało na ogrodzeniu – mówi doktor Domka. – Reszta, czyli 35 sztuk, nadal jest w naszym posiadaniu – zaznacza.

Dostawione w XX wieku

Dr Grażyna Stojak, podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków, tłumaczy, że w tej sprawie każda decyzja konserwatora, zarówno nakazująca pozostawienie wazonów na całym ogrodzeniu, jak i tylko na jego fragmentach, byłaby dobra. Bo to element kreacji konserwatorskiej, świadectwo tego, jakie zmiany dbający o zabytki wprowadzali w przeszłości. Jak zaznacza, decyzję jej poprzednika można zmienić i wystarczy, że inwestor zwróciłby się do niej z taką prośbą.
– Trzeba jednak pamiętać, że na fotografiach z 1902 r. widoczne są tylko cztery wazony, właśnie od strony frontu, i zapewne do tego nawiązał w swojej decyzji konserwator. Dodam, że późniejsze ich dostawienie na pozostałych filarach doprowadziło do ich zniszczenia, bo konstrukcja nie była przygotowana na utrzymanie takiego ciężaru – mówi Izabela Kazimierz, zastępca podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Te filary, na których teraz stoją wazony, zostały odpowiednio wzmocnione. A co do opinii na ich temat, to np. mieszkańcy ul. Dekerta mówili mi, że cieszą się, że wazony zniknęły z tej części ogrodzenia, bo teraz lepiej widzą cały dworek, który – ich zdaniem – lepiej się prezentuje – dodaje.

,foto Krzysztof Łóą

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520