23.2 C
Chicago
sobota, 13 lipca, 2024

Spór o budowę rurociągu Północna Dakota – Illinois

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Amerykańska branża paliwowa krytykuje Biały Dom za decyzję o wstrzymaniu budowy rurociągu, którego trasa przebiegać ma od Północnej Dakoty do Illinois. Powodem takiej decyzji władz są protesty Indian, rdzennych mieszkańców USA. Paliwowi biznesmeni uważają, że rząd przekroczył swoje uprawnienia.

Przeciwko decyzji Białego Domu protestują nie tylko przedstawiciele przemysłu naftowego, ale również pracodawcy. Uważają oni, że dzięki rurociągowi powstanie nawet 12 tysięcy mniejsc pracy, a tylko w najbliższym czasie przyniesie on gospodarce 156 milionów dolarów zysku. Przeciwnicy z kolei twierdzą, że kwestie ochrony środowiska są ważniejsze niż korzyści ekonomiczne.
Przeciwko budowie rurociągu protestują Indianie mieszkający w północnej Dakocie. Wspierają ich aktywiści z całego świata. Nie obyło się bez aresztowań. Rdzenni mieszkańcy USA uważają, że inwestycja zagraża m.in. rzece Missouri, która jest dla nich źródłem wody pitnej. Podkreślają, że budowa przekracza granice rezerwatu.
Amerykańskie media uważają, że w tej chwili nie ma pomysłu, aby pogodzić obie strony konfliktu, który nabrał światowego rozgłosu. Wartość tego projektu oceniana jest na blisko cztery miliardy dolarów. Rurociąg ma mieć długość około dwóch tysięcy kilometrów. Inwestycja ta w przyszłości ma zmniejszyć koszty transportu ropy z Pólnocnej Dakoty do środkowych części kraju. Dzięki temu cena surowca będzie niższa, co pozwoli skuteczniej konkurować z ropą sprowadzaną z Kanady.

Jan Pachlowski /Miami/ kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520