HomePOLSKA

Spółka GetBack ponownie przesunęła termin publikacji raportu rocznego

Spółka GetBack ponownie przesunęła termin publikacji raportu rocznego

Firma windykacyjna GetBack po raz czwarty przesunęła termin publikacji raportu rocznego dotyczącego finansów spółki za ubiegły rok. W komunikacie opublikowanym wczoraj przed północą firma poinformowała, że wyznaczy nową datę po zakończeniu prac nad ostatecznym sprawozdaniem finansowym i zbadaniu go przez audytora.
Pierwotnie spółka GetBack miała opublikować raport roczny 30 kwietnia, a następnie przesuwała ten termin na 15, 21 i 29 maja. Dotychczas firma poinformowała jedynie, że strata netto całej grupy kapitałowej za ubiegły rok wynosi około miliarda 200 milionów złotych.
Wczoraj Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że z jej ustaleń wynika, iż spółka GetBack prowadziła operacje finansowe prowadzące do uniknięcia konieczności wykonania, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wyceny części posiadanych przez nią pakietów wierzytelności. Ostatecznie celem tych działań – według KNF – było wykazanie lepszego wyniku finansowego spółki.
Sprawa GetBack stała się głośna, gdy wyszło na jaw, że firma ma problemy z wykupem wyemitowanych obligacji korporacyjnych. Ich wartość szacuje się na ponad 2,5 miliarda złotych, a liczbę obligatariuszy – na przeszło 9 tysięcy.
W połowie kwietnia KNF zawiesiła obrót akcjami i obligacjami spółki, z powodu podania nieprawdziwej informacji o rzekomych negocjacjach spółki z PKO BP i Polskim Funduszem Rozwoju na temat wsparcia finansowego. Ten wątek sprawy bada prokuratura.
Spółka GetBack powstała w 2012 roku i zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. Firma między innymi skupuje długi z sektora finansowego i telekomunikacyjnego, a następnie prowadzi ich windykacje. W lipcu ubiegłego roku spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Emitowała obligacje korporacyjne zarówno w ofercie publicznej, jak i prywatnej.
Szef klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann zapowiedział złożenie w tym tygodniu w Sejmie wniosku o powołanie komisji śledczej do spraw GetBack. Jak tłumaczył, trzeba wyjaśnić “brak działań w tej sprawie osób i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo rynku finansowego”. Rzeczniczka PiS, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek odpowiedziała, że nie będzie żadnej komisji śledczej w tej sprawie i wyraziła nadzieję, że odpowiednie organy – prokuratura i Komisja Nadzoru Finansowego – wyjaśnią, co dzieje się z finansami spółki.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dawid Grygorcewicz/dabr

COMMENTS