12.9 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Spodnie dla seniora z… mikroczujnikami. Uchronią przed wykonywaniem błędnych ruchów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Małopolsce powstają i są testowane niezwykłe innowacyjne rozwiązania, które mają pomóc w codziennym życiu oraz rehabilitacji osób starszych i niepełnosprawnych.

Cztery innowacyjne projekty wsparcia dla osób potrzebujących pomocy zostały wczoraj zaprezentowane w Krakowie na spotkaniu z udziałem wiceminister Małgorzaty Jarosińska-Jedynak z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. To koncepcje i rozwiązania realizowane oraz testowane w ramach projektu Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych. Jak się okazuje, ministerstwo zainteresowało się ich szerszym upowszechnianiem. Autorem pierwszej z tych innowacji jest Politechnika Krakowska. To pomysł stworzenia ścieżki moto-sensorycznej do treningu trudnych sytuacji w poruszaniu się. Ćwiczyć mają osoby starsze i z niepełnosprawnościami. W pobliżu domu, tak by mogły to robić „przy okazji”, np. w drodze na zakupy, idąc na spacer. Ścieżka ma za zadanie oswajać z przestrzenią miejską osoby, które ze względu na mniejszą sprawność boją się wyjść za próg mieszkania. Powstały trzy warianty ścieżki, z różnymi stanowiskami.

 

Pozwalają one popracować nad równowagą, stabilizacją, porozciągać się… Na seniorów czy osoby niepełnosprawne czeka np. przejście po macie wykonanej z różnych materiałów lub pagórkowatym terenie zielonym, spacer przy barierkach, stanowisko do ćwiczeń motoryki rąk. Atrakcjami takich miejsc są m.in. instalacje wodne, tężnia solankowa, zieleń. Do każdej ścieżki opracowano zestawy ćwiczeń i tablice informacyjne pokazujące, jak samemu trenować, nakręcono też filmy instruktażowe. Innotextil – to kolejny projekt. Założono w nim opracowanie i odszycie prototypu inteligentnej odzieży, która ma służyć osobie 65+ do systematycznej mikrorehabilitacji i profilaktyki – podczas realizowania codziennych aktywności. Pomysł ten zrodził się na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego efektem są spodnie z umieszczonymi w szwach… mikroczujnikami, które mają za zadanie odebrać sygnał błędnie wykonanego ruchu chodu i zasygnalizować ten fakt użytkownikowi.

 

Dzięki temu senior będzie od razu informowany o konieczności skorygowania ruchu czy chodu. Spodnie Innotextil uchronią użytkownika przed wykonywaniem błędnych ruchów i utrwalania nieprawidłowych nawyków. Trzecia innowacja, jaką zainteresowało się ministerstwo, to Uniodzież dla osób poruszających się na wózku. Fundacja Rzecz Piękna wymyśliła dla nich płaszcz przeciwdeszczowy. Upowszechniany byłby szablon wykroju, instrukcja samodzielnego wykonania i wskazówki co do wyboru materiałów. Ostatnie z czterech prezentowanych rozwiązań, autorstwa Adama Gocha, ma być wsparciem dla osób z dysfunkcją wzroku. To dla nich pomyślana jest nawigacja głosowa, która pozwala na samodzielne, łatwe i bezpieczne korzystanie z obiektów użyteczności publicznej jak urzędy czy muzea.

 

Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych to projekt pilotażowy, realizowany w latach 2014-20. W ramach tego przedsięwzięcia tworzone są nowe, wyjątkowe rozwiązania wspierające osoby niepełnosprawne, seniorów i ich opiekunów. Środki przeznaczone na ten cel to ponad 3,2 mln zł. Na realizację każdego pomysłu autorzy mogą otrzymać grant w maksymalnej wysokości 100 tys. zł. Dotychczas odbyły się cztery nabory, podczas których złożono 103 wnioski z różnymi pomysłami. Testowane są 42 innowacje. – Dzięki testowanym innowacyjnym rozwiązaniom około 300 Małopolan, osób starszych lub z niepełnosprawnościami ma szansę w praktyce zastosować nowe rozwiązania – mówiła wczoraj Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520